Kraków

Gigantyczny napis "100 AGH" na Morzu Śródziemnym. Wykonał go żaglowiec Pogoria

Kraków

To kolejny rejs Pogorii (wideo archiwalne)
To kolejny rejs Pogorii (wideo archiwalne)Google Earh
wideo 2/4

W nocy ze środy na czwartek żaglowiec szkoleniowy STS Pogoria przepłynął trasę w kształcie napisu "„100 AGH" na wodach Morza Śródziemnego. Frazę można było zobaczyć dzięki zapisom sygnału GPS.

Ślad zaobserwowany przez satelity miał długość czterech mil morskich i szerokość jednej mili morskiej.

Jak poinformował Maciej Myśliwiec z biura prasowego AGH, inicjatywa była pomysłem pracowników, studentów i absolwentów tej uczelni, którzy w ramach obchodów 100-lecia uczestniczą obecnie w "Rejsie 100-lecia AGH" na pokładzie Pogorii.

Podczas środowego odcinka podróży załoga rejsu zaproponowała kapitan Annie Kiełbik-Piwońskiej, aby z okazji jubileuszu ich Alma Mater "napisać" żaglowcem na wodzie "100 AGH".

- Stała załoga żaglowca zgodziła się podjąć to trudne wyzwanie i w ten sposób powstał gigantyczny napis widoczny dzięki sygnałom GPS – wyjaśnił pracownik biura prasowego krakowskiej uczelni.

100-lecie AGH

Podróż załogi z AGH rozpoczęła się w ubiegłą sobotę. Dotychczas żaglowiec pokonał trasę, która obejmowała porty w Loano, Portovenere, Portoferraio oraz Civita Vecchia. W czwartek Pogoria kieruje się w stronę Porto Ercole.

Organizatorem rejsu ze strony krakowskiej uczelni jest Koło Naukowe Metaloznawców na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz jego opiekun Grzegorz Michta. Załoga podzielona jest na cztery wachty, z których każda pracuje pod kierunkiem doświadczonego oficera.

Podróż potrwa do soboty.

Obchody 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie potrwają do czerwca 2020 r.

Załoga PogoriiAkademia Górniczo-Hutnicza

Autor: wini/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Akademia Górniczo-Hutnicza

Pozostałe wiadomości