Kraków

Na szczycie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz zabraknie najważniejszych

Kraków

Historyczny precedens i wyzwanie logistyczne
tvn24Szczyt w rocznicę wyzwolenia Auschwitz odbędzie się w poniedziałek

Jak informuje Kancelaria Sejmu, Yuli Edelstain - przewodniczący izraelskiego parlamentu - nie przyjedzie na szczyt w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. W związku z tym przewodniczącym polskiej delegacji będzie wicemarszałek Cezary Grabarczyk, który zastąpi Ewę Kopacz.

Jak wyjaśnia Izabela Paluch, szefowa biura prasowego Kancelarii Sejmu, Yuli Edelstain nie weźmie udziału w uroczystościach ze względu na śmierć żony.Z powodu jego nieobecności, międzyparlamentarnym szczycie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz nie weźmie też udziału marszałek Ewa Kopacz.

Jej miejsce zajmie wicemarszałek Cezary Grabarczyk.

Goście z całego świata

Główna ceremonia upamiętniająca ofiary Zagłady odbędzie się na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau z udziałem byłych więźniów, przedstawicieli władz polskich, duchowieństwa oraz gości z całego świata.

Wśród nich będzie liczna grupa posłów Knesetu pod przewodnictwem szefa Izby Juliego Joela Edelsteina oraz naczelni rabini Izraela: aszkenazyjski Dawid Lau i sefardyjski Icchak Josef. Portal informacyjny izrael.org.il podał, że przyjedzie też noblista Elie Wiesel.

Po oficjalnych wystąpieniach przed pomnikiem ofiar obozu zmówione zostaną modlitwy i zapalone znicze. Przed południem, bezpośrednio przed główną ceremonią izraelscy parlamentarzyści zwiedzą były obóz Auschwitz I.

O tym jak będzie zabezpieczona uroczystość czytaj na tvn24.pl.

"Pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość"

Wieczorem w Krakowie odbędzie się uroczysta sesja zatytułowana "Refleksje o Auschwitz - pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość". Zgromadzi ona parlamentarzystów z kilkunastu krajów, m.in. Polski, Izraela, Czech, Grecji, Francji, Estonii, Litwy, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Węgier.

W skład polskiej delegacji wejdą m.in. członkowie Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, którą kieruje posłanka Beata Małecka-Libera (PO). W obecnej kadencji grupa skupia 26 posłów i sześciu senatorów. W spotkaniu poświęconym pamięci ofiar Holokaustu uczestniczyli będą też m.in. przedstawiciele polskiego rządu oraz europosłowie. Po obradach planowane są spotkania grup bilateralnych. Posłowie mają rozmawiać m.in. o przyszłości Muzeum Auschwitz i wzajemnych relacjach.

Inicjatorem przyjazdu deputowanych Knesetu do Polski jest fundacja „From the Depths”, którą kieruje 27-letni Izraelczyk Jonny Daniels, wnuk ocalonych z Zagłady Żydów.

W rocznicę wyzwolenia

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz przez Zgromadzenie Ogólne NZ.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze 100 Lwowskiej Dywizji Piechoty 60. Armii I Frontu Ukraińskiego.

Główne uroczystości odbędą się na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: koko/roody / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Tulio Bertorini

Pozostałe wiadomości