Na Podhalu zamknięte wyciągi, na Śląsku kontrole

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp/kwoj
Źródło:
PAP
Powiatowy Inspektor Nadzoru budowlanego o tragediiTVN24
wideo 2/4
TVN24Powiatowy Inspektor Nadzoru budowlanego o tragedii

Z powodu silnego wiatr we wtorek kolejne stacje narciarskie zdecydowały o wyłączeniu wyciągów na Podhalu. Z kolei na Śląsku powiatowi inspektorzy budowlani dostaną polecenia skontrolowania obiektów w ośrodkach narciarskich pod kątem ich bezpieczeństwa dla użytkowników.

Na Podhalu nieczynne są wszystkie wyciągi w stacji narciarskiej w Białce Tatrzańskiej oraz kolejki krzesełkowe w Witowie, Małym Cichym, Bukowinie Tatrzańskiej, na zakopiańskiej Harendzie i kolejka na Kasprowy Wierch.

Rano we wtorek, dzień po tragicznym wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej, podano informację o zamknięciu części wyciągów, jednak wiatr przybrał na sile i z uwagi na bezpieczeństwo ludzi zdecydowano o wyłączeniu kolejnych.

W poniedziałek silny podmuch wiatru zerwał dach z wypożyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, śmiertelnie raniąc trzy osoby – matkę i dwie córki. Ojciec z urazem psychicznym jest hospitalizowany. Ich 16-letni krewny z urazami głowy i barku też przebywa w szpitalu.

Prokuratura poinformowała we wtorek, że wszczęła śledztwo w sprawie tego wypadku.

Na Śląsku kontrole

Śląska wojewódzka inspektor nadzoru budowlanego Elżbieta Oczkowicz skieruje we wtorek listy do powiatowych inspektorów z poleceniem skontrolowania obiektów w ośrodkach narciarskich pod kątem ich bezpieczeństwa dla użytkowników.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, to skutek poniedziałkowej tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej.

- W górskich rejonach naszego województwa jest sporo ośrodków narciarskich. Wojewódzka inspektor nadzoru budowlanego skieruje we wtorek listy do powiatowych inspektorów z prośbą o skontrolowanie obiektów na ich terenie - powiedziała Alina Kucharzewska.

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu zobowiązany jest zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z m.in. siłami natury, właśnie takimi jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie. W ich wyniku bowiem może nastąpić uszkodzenie obiektu budowlanego lub też pojawić się groźba uszkodzenia, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. W przypadku wystąpienia tych okoliczności, właściciel zobowiązany jest do kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu.

Autor:wini/gp/kwoj

Źródło: PAP