Dyrektor Muzeum Auschwitz apeluje o powołanie nowego składu rady. Premier: nastąpi takie powołanie

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP / gazeta.pl
Szydło powołana do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wokół tej decyzji wybuchły kontrowersjeTVN24
wideo 2/7
TVN24Szydło powołana do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wokół tej decyzji wybuchły kontrowersje

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o powołanie nowego składu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Premier zapowiedział, że takie powołanie będzie.

Swój apel Cywiński wygłosił podczas rozmowy z portalem gazeta.pl. Wyraził też obawę, że jeśli premier nie powoła nowego składu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, największe na świecie ośrodki pamięci o Holokauście mogą samodzielnie powołać podobną radę.

- Zdarzało mi się nie raz za granicą słyszeć, że jeśli nadal nie będzie powołanego składu Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej na nową kadencję, to trzeba będzie ją stworzyć niezależnie od polskiego premiera. Gdyby taka nowa, zewnętrzna rada powstała, to ze szkodą dla Polski – mówi cytowany przez portal Cywiński.

"Nastąpi takie powołanie"

Podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów premier został zapytany, czy powoła skład MRO i czy nie obawia się powołania podobnej rady, ale już z pominięciem polskiego rządu. - Tak, nastąpi takie powołanie - zadeklarował Morawiecki. Jak dodał, nie ma obaw, o które pytał dziennikarz.

- Pamięć o Holokauście, o zbrodniach niemieckich jest ważna i w im większej liczbie krajów mówi się o tych zbrodniach niemieckich, tym więcej prawdy na skutek tego widzą obywatele innych krajów - zaznaczył. - W sytuacji naszej rady – tak, zostanie powołana taka rada – podkreślił.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska zrzesza 25 osób z różnych krajów, m.in. byłych więźniów, specjalistów zajmujących się tematyką Holokaustu, przedstawicieli instytucji pamięci, a także duchownych. Wybierani są na sześcioletnią kadencję. Ostatnia skończyła się w 2018 r. 

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Rada Muzeum

W połowie kwietnia wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powołał Beatę Szydło w skład Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu na kadencję 2021-2025. - Ta społeczna funkcja jest dla mnie zaszczytem i wielkim obowiązkiem – skomentowała była premier.

W efekcie powołania do rady byłej premier z członkostwa w tym gremium zrezygnowali m.in. dyrektor Muzeum Marek Lasota i była wicedyrektorka Muzeum Auschwitz-Birkenau Krystyna Oleksy.

Beata Szydło ma potrójny mandat do bycia w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau: pochodzi z Ziemi Oświęcimskiej, jest muzealnikiem i jest wybitnym polskim politykiem – komentował Gliński. 

Autor:wini

Źródło: PAP / gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP