Chcą przypomnieć o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz. Szukają uczniów, by odczytali ich relacje

TVN24 | Kraków

Autor:
tam/gp
Źródło:
tvn24.pl
80 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz
wideo 2/9
80 lat temu Niemcy deportowali pierwszych Polaków do KL Auschwitz

Muzeum Auschwitz przygotowuje film na 81. rocznicę transportu Polaków do nazistowskiego, niemieckiego obozu koncentracyjnego. Wszyscy więźniowie z tego transportu już nie żyją, a by opowiedzieć ich historie, muzeum szuka uczniów szkół ponadpodstawowych. Potrzeba jeszcze niemal trzystu osób.

"Na 14 czerwca przygotujemy film opowiadający o pierwszym transporcie Polaków do Auschwitz - słowami świadków" - ogłosiło w mediach społecznościowych Muzeum Auschwitz. Film powstaje w związku ze zbliżającą się 81. rocznicą deportacji pierwszych Polaków do nazistowskiego obozu koncentracyjnego. OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Specjalny formularz dla chętnych

Każdy z 304 fragmentów relacji odczytać ma inna osoba. Dlatego muzeum szuka uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy wezmą udział w projekcie. Jak poinformowano, 1 maja o poranku poszukiwanych jest jeszcze 270 osób.

By wziąć udział w akcji muzeum, należy zgłosić się poprzez specjalny formularz. Tu nastolatkowie muszą podać nie tylko swoje imię i nazwisko, ale też między innymi rok urodzenia, klasę, do której chodzą, oraz nazwę i adres swojej szkoły.

Z 728 pierwszych deportowanych przeżyło 325 osób

Za datę uruchomienia obozu uważa się 14 czerwca 1940 roku. Tego dnia do KL Auschwitz z więzienia w Tarnowie dotarł pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, skierowanych tu przez dowódcę policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Krakowie. Wśród deportowanych byli żołnierze kampanii wrześniowej, którzy usiłowali przedrzeć się na Węgry, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także kilku polskich Żydów. Pociąg, którym zostali przewiezieni, składał się z wagonów osobowych drugiej klasy. Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca wojnę przeżyło 325. Zginęło 292, natomiast los 111 osób jest nieznany. Ostatni z pierwszych więźniów - Kazimierz Albin – zmarł w lipcu 2019 roku.

Autor:tam/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock