Mieszkańcy odmalowali zniszczony mural. "Obszczymurkom mówimy nie!"

Kraków

TVN24 Kraków"Pogromcy Bazgrołów" nie dają za wygraną i odmalowywują zniszczony mural

Pogromcy Bazgrołów walczą z obscenicznymi napisami na murach Krakowa. Wojują nie tylko słowem, ale i czynem. W sobotę, z pomocą mieszkańców Krakowa, naprawiali mural na przychodni przy ul. Pachońskiego, zniszczony przez wandali. – Żądamy kar dla sprawców – mówią mieszkańcy.

Farby, pędzle, odzież ochronna i determinacja – to narzędzia, którymi Pogromcy Bazgrołów zwalczają "dzieła" ulicznych wandali. W sobotę, razem z mieszkańcami Krakowa, zebrali się przy ul. Pachońskiego 12, by wspólnymi siłami odmalować zdewastowany mural.

Powstał on, aby zakryć szpecące budynek przychodni pseudograffiti.

- Zrobiliśmy coś dobrego dla społeczeństwa. Tutaj jest ośrodek zdrowia, tu prowadzi się dzieci do dentysty – mówi Waldemar Domański z Pogromców Bazgrołów. – Postanowiliśmy nie odpuszczać. Obszczymurkom mówimy nie – podkreśla.

Jednocześnie zachęca mieszkańców Krakowa do zgłaszania aktów wandalizmu, jego zdaniem zmusi to lokalne władze do działania.

Mural zdobił budynek przychodni bardzo krótko.

- Powstał 2-3 tygodnie temu przy dużym współudziale studentów Uniwersytetu Pedagogicznego. Projekt został wykonany w szybkim czasie, w ciągu 5 dni, przy 6 godzinach pracy dziennie - mówi Jacek Pasieczny, autor projektu muralu. – Nie spodziewałem się, że zostanie tak szybko zniszczony. Jest mi przykro. Cieszę się, że tak dużo ludzi przyszło – dodaje.

"Brak słów"

Zniszczenie muralu nie spodobało się również mieszkańcom Krakowa.

– Nie wiem dlaczego, po co, ale takie rzeczy są niepojęte – mówi pan Krzysztof.

– Brak słów, czy nie można realizować się w inny sposób? Żądamy kar dla sprawców – wtóruje mu pani Lucyna, mieszkająca w pobliżu przychodni.

Stawili się również krakowianie mieszkający po drugiej stronie miasta. Jak się okazało, odmalowywanie muralu to nie tylko aktywność społeczna, ale i dobra rozrywka.

– Bardzo przyjemna forma spędzania wolnego czasu, zwłaszcza w sobotni poranek – ocenia pan Krzysztof.

Ochrona dla muralu

Pogromcy Bazgrołów i mieszkańcy Krakowa wspólnymi siłami przywrócili muralowi świetność.

– Gdy tylko wyschną farby, zostanie on pokryty powłoką antygraffiti, napisy będzie można zmyć wodą pod ciśnieniem – mówi autor projektu.

Policja i straż miejska zapowiedziały wzmożoną obecność służb w tym miejscu.

Pomagają służby

Do akcji włączyły się również służby. Komendant miejskiej policji zobowiązał się przeznaczyć prywatnie 500 zł nagrody dla tego, kto wskaże winnych zniszczenia muralu. Od komendanta straży miejskiej Pogromcy Bazgrołów otrzymali farby.

Pogromcy Bazgrołów to obywatelska inicjatywa, zapoczątkowana na krakowskim osiedlu Kliny Poranne. Ta nieformalna grupa organizuje akcje sąsiedzkie, podczas których wspólnie zamalowują wulgarne napisy szpecące mury i elewacje budynków w Krakowie.

Autor: mmw/mz / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków