Małopolska i Śląsk łączą siły

Kraków

tvn24 | Bartosz PawłowskiWokół Krakowa i Katowic ma powstać silny ośrodek na południu Polski

Szybkie połączenie kolejowe na trasie Kraków – Katowice, wspólny bilet metropolitarny i ośrodki akademickie, to planowany efekt intensywnej współpracy między Śląskiem a Małopolską. Samorządowcy planują przygotowanie strategii wspólnego rozwoju dla tych województw. To pierwsze tego typu porozumienie w Polsce.

Jednym z efektów „Strategii dla Rozwoju Południa Polski” ma być zbudowanie szybkiego połączenia kolejowego pomiędzy stolicami obu regionów. Połączenie to ma być wspierane przez wspólna kartę miejską, dzięki której będzie można korzystać z transportu publicznego w obu miastach. Wspólny bilet uprości życie ludzi pracujących i mieszkających jednocześnie w dwóch miastach. Plan przewiduje również wzmocnienie sieci połączeń na A4 i dokończenie budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Sieć połączeń ma zostać uzupełniona przez wspólny rozwój portów lotniczych w Balicach i Pyrzowicach. Wśród innych założeń przewidziano m. in. wyznaczenie nowych szlaków turystycznych i promowanie produktów turystycznych, wspólne inwestycje przeciwpowodziowe, czy współpracę w rewitalizacji zabytków. W planach jest również współpraca przy możliwej organizacji jednego z meczów Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2020 r.

Wykorzystanie potencjałów

– Małopolska to region który ma najwięcej uczelni i studentów, zwłaszcza uczelni technicznych. My mamy kadrę, oni maja firmy. Już teraz zdarza się, że ludzie z Warszawy przenoszą się na południe – przekonuje Piotr Odorczuk z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, Wykorzystanie możliwości uczelni oraz jednostek badawczo – rozwojowych ma stworzyć silne centrum naukowe, rozpoznawalne w całej Polsce.

Inicjatywę wspiera Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska, która sama pochodzi ze Śląska. – Jeszcze nie było takiej sytuacji, teraz wszyscy na nas patrzą, obserwują jakie będą efekty. Wierzymy, że bardzo dobre – dodaje Odorczuk.

Wspólne plany – Projekt skupia się na podejściu, żeby dwa regiony traktowane były jako jeden silny ośrodek na południu. Pod względem obszaru, liczby ludności te dwa województwa są potencjałem, to największe makroregiony w Polsce i tej części Europy – podsumowuje urzędnik.

Rzecznik przyznaje, że to dopiero formalne ramy współpracy. Na przełomie lutego i marca, podpisany będzie konkretny plan działania. Cała „Strategia” ma wejść w życie w ciągu kilku miesięcy.

Autor: dk//kv / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Bartosz Pawłowski