TVN24 | Kraków

Małopolska. Dwa oddziały na całe województwo. Kryzys w psychiatrii dziecięcej

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/
tam
Źródło:
TVN24 Kraków, PAP
Kryzys psychiatrii dziecięcej
Kryzys psychiatrii dziecięcejTVN24
wideo 2/6
live kwasny

W całym województwie małopolskim są zaledwie dwa oddziały psychiatrii dziecięcej, oba znajdują się w Krakowie. Tymczasem lekarze wskazują, że co roku rośnie liczba najmłodszych pacjentów z problemami psychicznymi.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. Pod numerem 116 111 dostępny jest całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Telefon dla dzieci i młodzieży uruchomił również pod numerem 800 12 12 12 Rzecznik Praw Dziecka.

Pierwszy z oddziałów jest częścią Szpitala Uniwersyteckiego i mieści się przy ulicy Kopernika. Drugi należy do szpitala św. Ludwika. Jednak bardzo wielu młodych pacjentów trafia na SOR szpitala dziecięcego w krakowskim Prokocimiu. Tam lekarze udzielają pierwszej pomocy i decydują, czy dziecko powinno zostać skierowane na oddział psychiatryczny. O ile jest na takim oddziale miejsce. Jeśli w Krakowie miejsc brakuje, dzieci są wysyłane do placówek na Śląsku lub na terenie województwa mazowieckiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Pandemia nasiliła problemy, które dzieci i nastolatkowie mieli od lat"

Lekarze: liczba pacjentów stale rośnie

Liczba dzieci potrzebujących pomocy psychiatrycznej stale rośnie, a pandemia ma dodatkowy negatywny wpływ na młode osoby zamknięte w izolacji. - Część pacjentów to pacjenci zgłaszający myśli samobójcze, z którymi sobie nie radzą. To są pacjenci, którzy z własnej woli proszą o pomoc. Ale mamy też bardzo dużo pacjentów, którzy stosują różnego rodzaju leki w celach samobójczych, w celu zwrócenia na siebie uwagi. Są też pacjenci, którzy stosują środki psychoaktywne i trafiają do nas pod wpływem tych środków, wymagają leczenia zatruć - mówi Katarzyna Hrnciar, zastępczyni kierownika Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w krakowskim Prokocimiu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Prokocimski SOR podał, ilu niepełnoletnich pacjentów potrzebujących konsultacji psychiatrycznej zgłasza się tam co roku. W 2017 roku było tych osób 99, w 2019 - 164, a w 2021 - aż 356.

OBEJRZYJ MATERIAŁ "POLSKI I ŚWIATA" O PSYCHIATRII DZIECIĘCEJ >>>

Gdzie szukać pomocy?tvn24.pl

Autor:wini/ tam

Źródło: TVN24 Kraków, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości