CBA przeszukało 30 mieszkań, zatrzymało 5 osób w tym syna senatora PiS

TVN24

Aktualizacja:
CBA zatrzymało pięć osób cba.gov.pl
wideo 2/4

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek pięć osób podejrzewanych o korupcję na dużą skalę. Wśród zatrzymanych jest Grzegorz K., syn senatora PiS Stanisława Koguta. Biuro podejrzewa zatrzymanych o przyjmowanie korzyści majątkowych na łączną kwotę 1 mln 170 tys. zł.

CBA w Warszawie zatrzymało założyciela i prezesa znaczącego inwestora na rynku nieruchomości Griffin Real Estate Przemysława G. i członka zarządu developera Echo Investment Mikołaja M., a w Krakowie prezesa zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe Grzegorza F, biznesmena Marcina Sz. oraz Grzegorza K., który jest wiceprezesem zarządu małopolskiej fundacji - wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Biurze i prokuraturze Krajowej.

Prok. Arkadiusz Jaraszek z działu prasowego Prokuratury Krajowej potwierdził, że zatrzymany przez CBA w śledztwie prowadzonym przez Biuro to syn senatora, Grzegorz K.

- Zatrzymani przez CBA usłyszą zarzuty przestępstw o charakterze korupcyjnym w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach - powiedział Jaraszek.

Korupcja na dużą skalę

Rano o zatrzymaniach poinformował na swoim profilu na Twitterze Maciej Wąsik - poseł, sekretarz kolegium do spraw służb specjalnych i zastępca Mariusza Kamińskiego:

- Działania własne krakowskiej delegatury CBA prowadzone od roku w dwu wątkach korupcyjnego śledztwa na dużą skalę pozwoliły na zatrzymanie tych osób - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA i dodał: sprawa dotyczy korzyści majątkowych łącznie na 1,17 miliona złotych.

Kaczorek podał, że śledztwo to dotyczyło podejmowania się od listopada 2015 do grudnia 2016 roku pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych oraz samorządowych województwa małopolskiego oraz udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne w związku z pełnieniem tych funkcji.

Przeszukują mieszkania

Agenci CBA przeszukali ponad 30 miejsc w kraju - w Warszawie, w Kielcach i województwie małopolskim - między innymi mieszkania i biura zatrzymanych, ale też dom senatora PiS i jego biura senatorskie w Małopolsce. CBA przeszukiwało też i zabezpieczało dokumenty mające związek z działalnością korupcyjną, o którą podejrzewani są zatrzymani w warszawskich siedzibach Polskich Kolei Państwowych, firmy Griffin Real Estate i firmy deweloperskiej Echo Investment.

- Podczas działań zabezpieczane są dokumenty mające związek z działalnością korupcyjną, o którą podejrzewani są zatrzymani - dodał Kaczorek.

Sprawa w toku

O zarzutach dla zatrzymanych - dopóki sami ich nie usłyszą - nie chciał mówić rzecznik katowickiej prokuratury regionalnej Waldemar Łubniewski.

- Po zakończeniu czynności przez CBA zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Katowicach i tu zostaną im przedstawione zarzuty w sprawie o charakterze korupcyjnym - powiedział PAP prok. Łubniewski.

Zaznaczył, że po postawieniu zarzutów zostaną oni przesłuchani jako podejrzani.

- Przeszukania CBA zmierzają do zabezpieczenia dokumentacji, kluczowej z punktu widzenia prowadzenia tego postępowania - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Autor: kk,wini/i / Źródło: PAP