Kraków

Ktoś postrzelił bociana z wiatrówki. "Edzio musi u nas przezimować"

Kraków

ORZW W PrzemyśluLekarze wyjęli już śrut z ciała ptaka, teraz bociana czeka rehabilitacja

Bocian Edzio nie odleci do ciepłych krajów, przynajmniej nie w tym roku. Został postrzelony z wiatrówki. Zakrwawionego ptaka uratowali rolnicy, teraz opiekują się nim pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu.

Postrzelony bocian trafił do lecznicy w czwartek. – Śrut utkwił w kości skrzydła ptaka. Już go wyjęliśmy, ale teraz konieczna jest rehabilitacja – tłumaczy Jakub Kotowicz, wiceprezes ośrodka. Dlatego Edzio, bo takie imię otrzymał bocian, musi przezimować w Przemyślu.

Bocian z godnością znosi wszystkie zabiegiORZW W Przemyślu

"Broń w nieodpowiednich rękach"

- W sezonie letnim mamy dużo takich sytuacji – zauważa Kotowicz. – Bociany lubią osiedlać się blisko siedzib ludzkich i niektórym osobom to przeszkadza. To, razem z łatwym dostępem do broni pneumatycznej, prowadzi do bardzo przykrych konsekwencji.

Wiceprezes ośrodka wspomina, że jeden z bocianów, który trafił pod opiekę lekarzy miał w swoim ciele aż 10 kawałków śrutu. Jak dodaje Kotowicz, "nawet jeden pocisk sieje spustoszenie".

- Przez obecne prawo broń pneumatyczna często trafia w nieodpowiednie ręce. Szanse na namierzenie sprawcy są bliskie zeru – mówi wiceprezes lecznicy.

Bociany lubią mieszkać blisko ludzi

Edzio wróci do zdrowia, jednak teraz przed lekarzami z ORZW wiele tygodni ciężkiej pracy – trzeba rannego ptaka z powrotem nauczyć latać i radzić sobie na wolności.

Lekarze opiekują się bocianemORZW W Przemyślu

- Bociany lubią towarzystwo ludzi i zakładają swoje gniazda w pobliżu ich siedzib. Oczywiście, że czasem trochę brudzą, ale mimo wszystko powinniśmy się cieszyć, że taki piękny ptak wybrał sobie nasz dom – tłumaczy Kotowicz. Jak dodaje, sąsiedztwo bociana to "obcowanie z naturą w najpiękniejszej postaci".

Dodatkowo, jeśli bocian zdecyduje się gdzieś zamieszkać, bardzo trudno go wyprosić. – Bociany przywiązują się do miejsca. Dlatego najlepiej po prostu nie stawiać samochodu pod gniazdem i cieszyć się z nowego sąsiada – przekonuje Kotowicz.

Śrut utkwił w kości ramieniowej ptakaORZW W Przemyślu

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: ORZW W Przemyślu