Lekarze zoperowali zaćmę u 102-latka

Kraków

TVN24 / Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie102-latek został zoperowany w krakowskim szpitalu

Okuliści ze Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie zoperowali 102-letniego pacjenta z zaćmą. Jak podkreślają lekarze, emerytowany żołnierz to okaz zdrowia, a zabieg przebiegł bez komplikacji.

Zabieg trwał bardzo krótko, bo 10 minut. - Warto zaznaczyć, że na ogół usuwanie zaćmy nie jest skomplikowanym zabiegiem, aczkolwiek w przypadku osób w podeszłym wieku soczewka może być ciemna i twarda, gorzej reaguje zwieracz źrenicy: w efekcie z zabiegu, który jest mało inwazyjny, robi się prawdziwa operacja. Dlatego przy zabiegu był obecny anestezjolog – tłumaczy Anna Górska ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Emerytowany celowniczy

Pan Kazimierz Dryja z podkrakowskiego Zabierzowa to, jak podkreślają lekarze, prawdziwy okaz zdrowia.

- Zabieg się udał. Cieszymy się, bo stuletnich pacjentów mamy niezwykle rzadko – mówi lek. med. Jolanta Gil, zastępca ordynatora Oddziału Okulistycznego w "Żeromskim". Studwulatek wyszedł do domu jeszcze tego samego dnia.

Pan Kazimierz jest zasłużonym żołnierzem. Służbę wojskową zaczął w 1938 roku w 6 pułku Artylerii Lekkiej w Krakowie na stanowisku celowniczego działa 75mm.Od tego czasu został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem „Za zasługi dla ZIW RP”, Medalem „Za Udział w Wojnie Obronnej 1939r.”, Odznaką „Weteran Walk o Niepodległość” i Medalem „Za Zasługi dla Ziemi Krakowskiej”.

Zobacz także:

Przeprowadził pionierską operacją. "Rolą lekarzy jest rozszerzanie horyzontów"tvn24
wideo 2/3

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego w Krakowie