W Krakowie zatrzymano członka 'Ndranghety, jednej z najgroźniejszych mafijnych organizacji na świecie

Aktualizacja:
Autor:
gp
Źródło:
PAP
W Krakowie zatrzymano Domenico F.
W Krakowie zatrzymano Domenico F.Małopolska policja
wideo 2/10
malopolska policja

W Krakowie zatrzymano Domenico F., członka 'Ndranghety, jednej z najgroźniejszych mafijnych organizacji przestępczych na świecie - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Było to możliwe dzięki europejskiej sieci współpracy policyjnej ENFAST.

- W połowie listopada policja włoska przeprowadziła operację policyjną, w ramach której doszło do zatrzymania ponad stu najgroźniejszych przestępców należących do włoskich struktur mafijnych. Przestępcy przebywali nie tylko we Włoszech, lecz również innych krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce - tłumaczył rzecznik Komendy Głównej Policji.

Domenico F., członek 'Ndranghety, zatrzymany w Krakowie

Inspektor Mariusz Ciarka wskazał, że z informacji śledczych wynikało, że Domenico F., członek 'Ndranghety, jednej z najgroźniejszych mafijnych organizacji przestępczych na świecie, może przebywać w Polsce. - Dlatego policja włoska nawiązała współpracę z Punktem Kontaktowym ENFAST w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji - podkreślił.

Zaznaczył, że z dokonanych ustaleń wynikało, że poszukiwany ma powiązania z woj. małopolskim i może przebywać w Krakowie. - W sprawę niezwłocznie włączono Wydział Kryminalny KWP w Krakowie, a krakowscy "łowcy głów" podjęli intensywne działania, które prowadzili nieprzerwanie przez kilka ostatnich dni - przekazał, dodając, że po wykonaniu tych czynności śledczy ustalili, że poszukiwany chwilowo opuścił terytorium Polski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zatrzymany Domenico F.Policja

Zatrzymany na ulicy, kilka godzin po powrocie

- Dalsza współpraca sieci ENFAST, w tym bieżąca szybka wymiana informacji w czasie rzeczywistym z kilkoma krajami, pozwoliła uzyskać informację, że Domenico F. w czwartek w godzinach porannych wjechał na teren Polski - podał. - Kilka godzin później policjanci Wydziału Kryminalnego KWP w Krakowie, podczas dynamicznej akcji, dokonali zatrzymania poszukiwanego w pojeździe na jednej z ulic Krakowa.

Jak dodał rzecznik KGP, Domenico F. zostanie doprowadzony do sądu, który zadecyduje o jego ekstradycji do Włoch.

ENFAST to europejska sieć współpracy policyjnej zajmująca się poszukiwaniem najgroźniejszych przestępców Europy.

'Ndrangheta to włoska organizacja przestępcza wywodząca się z Kalabrii, stanowiącej jej główny teren działań. Mimo iż nie jest tak znana jak sycylijska cosa nostra i często bywa uważana za podrzędną w stosunku do neapolitańskiej camorry czy apulijskiej Sacra Corona Unita, to w latach 90. XX wieku i na początku XXI stulecia stała się najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech.

Autor:gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Policja

Pozostałe wiadomości