TVN24 | Kraków

Chcieli kredą napisać "zatrzymajmy katastrofę klimatyczną" na murze Wawelu. Grozi im więzienie

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
TVN24 Kraków
Odpowiedzą za próbę pomalowania muru WaweluGoogle earth
wideo 2/5
Google earthOdpowiedzą za próbę pomalowania muru Wawelu

Pięcioro aktywistów klimatycznych odpowie za próbę zniszczenia wawelskiego muru. Grozi im więzienie. Aktywiści przekonują jednak, że zarzut jest absurdalny, bo napis miał zostać wykonany łatwo zmywalną i nieszkodliwą kredą w sprayu.

Jak podaje policja, pięcioosobowa grupa aktywistów klimatycznych usiłowała w zeszłym tygodniu nanieść napisy na mur okalający zamek na Wawelu. Czterej mężczyźni i kobieta w wieku od 24 do 31 lat zostali zatrzymani. Policja podaje, że mieli przy sobie szablon graficzny oraz farby w sprayu.

- Nie ma przyzwolenia na niszczenie mienia, a tym bardziej zabytków, które są szczególnie cennym dobrem narodowym – podkreślił rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń, który we wtorek poinformował o sprawie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Zarzuty

W sprawie przesłuchano świadków, przeszukano mieszkania zatrzymanych osób – w jednym znaleziono amunicję do broni palnej. Właściciel broni nie ma na nią zezwolenia.

Prokuratura postawiła zatrzymanym zarzut usiłowania zniszczenia zabytku. Grozi im do ośmiu lat pozbawienia wolności. Mężczyzna, u którego znaleziono amunicję, może też odpowiedzieć za jej nielegalne posiadanie. Wobec tego podejrzanego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji – do czasu finału sądowego sprawy.

Grupa Extincion Rebellion, z którą związani są podejrzani, opublikowała oświadczenie w którym przekonuje, ze zarzuty związane ze zniszczeniem zabytku są absurdalne. "Mural z napisem "Zatrzymajmy katastrofę klimatyczną" miał bowiem powstać z użyciem kredy w sprayu. Napis wykonany taką metodą można usunąć w ciągu minuty wilgotną szmatką, nie zostawiając żadnego śladu. Trudno więc mówić o możliwości zniszczenia zabytku w ten sposób. (...) To miał być krótki happening, którego efekty miały zniknąć tego samego dnia. Tymczasem zatrzymanie aktywistów trwało 36 godzin, a zarzut, który im postawiono jest zagrożony karą do 8 lat więzienia. O ironio w tym samym czasie prezydent Andrzej Duda deklarował w wywiadzie po konferencji klimatycznej, że wspiera młodych ludzi, którzy twardo którzy twardo żądają zmian" - czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciele Extinction Rebellion informują też, że w innych miastach w Polsce pojawiły się takie same napisy jak ten, który miał znaleźć się na murze Wawelu. "W geście solidarności kredowy napis "Zatrzymajmy katastrofę klimatyczną" pojawił się w Lublinie. W Szczecinie na wiaduktach pojawiły się banery o tej samej treści. W Poznaniu aktywistki XR napisały (również kredą) na budynku prokuratury napis "Walczcie z katastrofą klimatyczną, nie z aktywistami" - wyliczają.

Autor:wini

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska policja