Koniec przesłuchań kobiet oskarżających byłego dyrektora Bagateli. "Oczekujemy na pięć opinii psychologicznych"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/ks
Źródło:
PAP
Dyrektor Bagateli odwołany
wideo 2/2
TVN24Dyrektor Bagateli odwołany (wideo archiwalne)

Przed sądem przesłuchano już wszystkie kobiety zarzucające byłemu już dyrektorowi krakowskiego Teatru Bagatela Henrykowi Jackowi S. molestowanie i mobbing. Wciąż przesłuchiwani są inni świadkowie, śledczy czekają też m.in. na opinie psychologiczne.

Na początku stycznia ówczesny dyrektor Teatru Bagatela w Krakowie Henryk Jacek S. usłyszał prokuratorskie zarzuty dotyczące nakłaniania do poddania się czynności seksualnej oraz łamania praw pracowniczych. O nadużycia oskarżyła go grupa kobiet, m.in. aktorek teatru.

We wtorek rzecznik krakowskiej prokuratury okręgowej Janusz Hnatko poinformował, że w poniedziałek przed Sądem Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia przesłuchana została ostatnia z ujawnionych dotychczas pokrzywdzonych, w sprawie mobbingu i nadużyć seksualnych, do których miało dochodzić w tej instytucji kultury.

- Nadal oczekujemy na pięć opinii psychologicznych w tej sprawie. Słuchamy także innych ustalonych świadków, a także oczekujemy na zlecone opinie, w tym z zakresu informatyki - wskazywał prokurator.

Jak wyjaśnił, "dopiero po dokonaniu tych czynności będzie można podjąć decyzję odnośnie ewentualnego doprecyzowania zarzutów, stawianych byłemu dyrektorowi Bagateli".

Były dyrektor z zarzutami

S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec niego dozoru policji - stawiennictwa jeden raz w tygodniu; poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł, a także zakazu zbliżania się do osób pokrzywdzonych i pełnienia funkcji dyrektora. Miasto rozwiązało z nim kontrakt - w połowie lutego magistrat ogłosił konkurs na to stanowisko.

O wszczęciu śledztwa poinformowano na początku listopada. Prokuraturę o sprawie powiadomił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski po tym, jak zawiadomiła go grupa kobiet. Henryk Jacek S. kierował Bagatelą przez ponad 20 lat - od 1 września 1999 do 31 stycznia 2020.

wini/ks

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Bednarczyk/PAP