Kraków

Kraków walczy ze śnieżycą przed Wielkanocą

Kraków

W Krakowie obfite opady sniegu utrudniają jazdę kierowcom. MPK ma opóźnienia
TVN 24Marcowe opady śniegu w Krakowie

Od rana w stolicy Małopolski nieprzerwanie sypie śnieg. Na drogach jest ślisko. - Na mieście 94 jednostki odśnieżające – informuje MPO. Mimo to, komunikacja miejska ma spore problemy. Wiele autobusów jest opóźnionych.

– Główne drogi są przejezdne, ale nadal pada śnieg, który utrudnia jazdę – podaje Krystyna Paluchowska, rzeczniczka MPO. – Niestety sprawdza się przysłowie: w marcu jak w garncu – dodaje.

Zmiana tras MPK

Śnieg i błoto pośniegowe na drogach dają się we znaki kierowcom autobusów: - Są duże opóźnienia z powodu warunków pogodowych. Kierowcy jeżdżą ostrożniej, czyli wolniej – mówi Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. – Obecnie największe problemy są na liniach aglomeracyjnych – dodaje.

Od rana linie 267, 292, 229, 243, 258, 269, 268, 202, 226 jeżdżą skróconymi trasami omijając nawet kilka przystanków, a także objazdami. W mieście problemy mają autobusy linii 107, 135, 145, 123 i 128. – Sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, ale w ciągu dnia niekoniecznie będzie lepiej, bo cały czas ma padać śnieg. Aktualne informacje są podawane na profilu MPK na Facebooku i Twitterze – podkreśla Gancarczyk.

Tiry blokują ruch

Podobne problemy jak Kraków ma również reszta Małopolski. Trasę do Olkusza zablokował tir, który wylądował w rowie: - Ruch odbywa się tam wahadłowo. Ciężkie samochody strażackie wyjechały na pomoc ciężarówce – informuje kpt. Tomasz Gwizdała ze straży pożarnej w Krakowie.

Janusz Nowobilski z wydziału ruchu drogowego zauważa jednak, że większość kierowców dostosowuje się do złych warunków na drogach, co pozwala uniknąć kolizji i wypadków. Jednocześnie policja zaleca nie wybierać się w trasę, jeśli nie jest to konieczne: - Kto może, niech nie wyjeżdża dziś z domu – apeluje Nowobilski. Dodaje, że Zakopianka jest póki co przejezdna.

Nadal ma padać

Synoptycy prognozują dalsze opady śniegu, które mogą przechodzić w śnieg z deszczem i deszcz w związku ze wzrostem temperatury. Teraz w Krakowie jest ok. jednego stopień poniżej zera, w ciągu dnia temperatura ma wzrosnąć do 4 stopni Celsjusza. – Jest duże niebezpieczeństwo ślizgawicy na drogach – ostrzegają synoptycy. W nocy znów ma być mróz, a w sobotę dalsze opady.

Autor: nf//kv/k / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości