TVN24 | Kraków

Usuwali reklamy przy drodze, za jedną ktoś mieszkał

TVN24 | Kraków

Autor:
bp/gp
Źródło:
tvn24.pl, krakow.pl
Usuwali reklamy przy drodze. Za banerami znaleźli obozowisko bezdomnych osób
Usuwali reklamy przy drodze. Za banerami znaleźli obozowisko bezdomnych osóbBogusław Świerzowski, krakow.pl
wideo 2/3
Bogusław Świerzowski, krakow.plUsuwali reklamy przy drodze. Za banerami znaleźli obozowisko bezdomnych osób

Od 1 lipca w Krakowie obowiązuje uchwała krajobrazowa, na mocy której z miasta zniknęły setki niespełniających wymagań reklam. Tuż po wejściu przepisów w życie za usuniętymi banerami odkryto obozowisko, należące najprawdopodobniej do osób bezdomnych. Pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania usunęli między innymi stół, krzesła i prowizoryczne miejsca do spania.

Ognisko, ubrania, stół, krzesła i inne przedmioty - zostały znalezione za zdjętymi z ram reklamami przy ulicy Pawiej w Krakowie. Banery zniknęły na mocy obowiązującej od 1 lipca uchwały krajobrazowej. "Nie zawsze widok, jaki zastajemy tuż po usunięciu reklam, jest zgodny z naszymi wyobrażeniami. Miasto stara się możliwie jak najszybciej reagować na ewentualne nieuporządkowane przestrzenie" - poinformowała w komunikacie Straż Miejska Miasta Krakowa.

Porzucone przedmioty zostały zabrane przez pracowników MPOBogusław Świerzowski, krakow.pl

Obozowisko za reklamami

Jak poinformował nas rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej Marek Anioł, po przyjeździe na miejsce funkcjonariusze nie znaleźli właścicieli pozostawionych między banerami a murem przedmiotów.

Porzucone rzeczy zostały zebrane przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Uchwała krajobrazowa. Kraków usuwa reklamy

Jak poinformował krakowski magistrat, uchwała krajobrazowa określa, jaki format i gabaryt reklamy jest dozwolony dla każdej z trzech stref wytyczonych na terenie miasta. "Po 1 lipca 2022 roku należy liczyć się z postępowaniem administracyjnym, które może zakończyć się naliczeniem kar pieniężnych za każdy dzień trwania tego postępowania – aż do momentu dostosowania szyldu, tablicy reklamowej, urządzenia reklamowego lub jego usunięcia" - czytamy w komunikacie urzędu.

Sama uchwała zaczęła obowiązywać 1 lipca 2020 roku, jednak dopiero teraz za jej nieprzestrzeganie przedsiębiorcom grożą kary. - Wydano do tej pory jedną decyzję nakładającą karę, bo obowiązywał okres dostosowawczy. Spodziewany jest znaczny wzrost liczby decyzji po 1 lipca. Obecnie toczy się 652 spraw – czynności wyjaśniających, które mogą doprowadzić do wydania takich decyzji - powiedział tvn24.pl Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa. Od 1 lipca usunięto blisko 300 łamiących przepisy reklam.

Przez ostatnie dwa lata nośniki reklamowe kontrolowali pod kątem zgodności z ustawą o drogach publicznych pracownicy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Część przedsiębiorców nielegalnie zajęła pas drogowy. Łącznie nałożono na nich kary o wartości ponad 6,6 milionów złotych.

Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl, krakow.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bogusław Świerzowski, krakow.pl

Pozostałe wiadomości