Kraków

Sadzą las, żeby uczcić Nobla dla Tokarczuk. Będzie się nazywał "Prawiek"

Kraków

Krakowianie sadzą las na cześć Olgi Tokarczuk
Krakowianie sadzą las na cześć Olgi Tokarczuktvn24
wideo 2/3

25 tysięcy drzew ma stworzyć las "Prawiek" – tak Kraków uczcił literacką nagrodę Nobla Olgi Tokarczuk. Sadzenie drzew rozpoczęło się we wtorek.

Nazwa lasu nawiązuje do powieści Olgi Tokarczuk "Prawiek i inne czasy". Decyzję o jego posadzeniu podjął prezydent miasta Jacek Majchrowski. "Prawiek" będzie zlokalizowany na terenie nowohuckich Kujaw.

Jak podkreślił prezydent Majchrowski, "nowy krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy". - Chcieliśmy uczcić panią Tokarczuk w sposób oryginalny – postanowiliśmy więc zasadzić las. Ona jest osobą, która bardzo dba o ekologię i zieleń, więc ten las wpasowuje się w sposób jej myślenia - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który posadził buk otrzymany od noblistki z jej gospodarstwa w dolnośląskim Krajanowie.

Prezydent zwrócił uwagę, że posadzenie lasu dla noblistki wpisuje się w wieloletni program zalesiania Krakowa. - Pięć hektarów i 25 tysięcy drzew - to naprawdę solidny las, który będzie nam służył - podkreślił Majchrowski.

Noblistka "była zachwycona"

Las "Prawiek" jest wspólną inicjatywą miasta Kraków, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego. Zalesianie jest realizowane w związku z prowadzonym przez Zarząd Zieleni Miejskiej "Powiatowym Programem Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018-2040".

Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej powiedział, że miejsce wybrane pod las jest trudnym terenem poprzemysłowym w Nowej Hucie, który dzięki temu zyska nowe oblicze. - Las izoluje nas od tych trudnych terenów nowohuckich hałd (…). Pani Olga Tokarczuk była zresztą zachwycona pomysłem, żeby w taki sposób uczcić jej nagrodę Nobla - zaznaczył.

Wspólne sadzenie lasu powinno zakończyć się we wtorek lub w środę, w zależności od warunków pogodowych. Uczestniczą w nim dzieci i młodzież z Krakowa, a także innych miast. - Sadzimy zgodnie z zasadami leśnymi, pod okiem specjalistów leśników, tylko rodzime gatunki z odpowiednich pochodzeń, bo to jest również istotne, jeśli chodzi, o trwałość lasu. Przede wszystkim dęby, również wiązy, lipy, tarninę na obrzeżach - poinformował dyrektor ZZM. Docelowo cały kompleks leśny na Kujawach ma liczyć około 40 hektarów powierzchni.

Pierwszymi dziećmi, które zasadziły swoje drzewka, było rodzeństwo: 9-letnia Rita i 12-letni Iwo z Sierakowa pod Krakowem.

Nobel dla Tokarczuk

Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. To pierwszy literacki Nobel dla Polki od czasu, gdy w 1996 r. otrzymała go Wisława Szymborska. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera.

Autor: wini / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości