"Niech płomień miłości ogarnie nasz świat"

Aktualizacja:

- Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat – powiedział podczas mszy inaugurującej ŚDM 2016 metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm - mówił podczas homilii.

Msza rozpoczęła się na krakowskich Błoniach tuż po godz. 17.30.

Młodych ludzi z całego świata powitał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

- Wybiła godzina, na którą czekaliśmy od trzech lat – powiedział podczas inauguracji ŚDM 2016 metropolita krakowski.

Kardynał mówił, że zegar umieszczony na fasadzie Bazyliki Mariackiej w sercu Krakowa "odmierzał dni, godziny, minuty i sekundy dzielące nas od chwili, którą teraz przeżywamy".

"Modlimy się za ofiary zamachów"

- Ale ważniejszy jest zegar, rejestrujący myśli i uczucia w naszych sercach; przygotował nas duchowo do rozpoczynającego się dziś spotkania młodych uczniów Mistrza z Nazaretu – powiedział.

- Modlimy się w tej mszy św. za wszystkie ofiary zamachów terrorystycznych w ostatnim czasie, a w sposób szczególny módlmy się za kapłana, który poniósł dzisiaj śmierć i to podczas sprawowania Eucharystii - mówił.

- Módlmy się, aby doszła do głosu prawda, że wszyscy jesteśmy braćmi, siostrami, że jesteśmy dziećmi jednego Boga. W miłosiernym sercu Boga jest miejsce dla wszystkich - podkreślił, witając młodych ludzi na krakowskich Błoniach.

Jak mówił, "pragniemy żyć w pokoju i modlimy się o pokój dla naszego niespokojnego świata, aby ustała w nim przemoc i niesprawiedliwość, aby nikt nie umierał w nim z głodu".

"Wśród nas są młodzi, którzy cierpią z powodu konfliktów i wojen"

Metropolita krakowski w homilii podkreślił, że na ŚDM młodzi przychodzą z osobistymi doświadczeniami przeżywania ewangelii "w naszym niełatwym świecie".

- Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju i w dobrobycie, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani – podkreślał.

- Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami - dodał.

- Niech płomień miłości ogarnie nasz świat, by umacniała się cywilizacja dobra, pojednania i pokoju; dzielmy się naszą wiarą, naszymi doświadczeniami, naszymi nadziejami – wezwał uczestników ŚDM kard. Dziwisz.

- Z czym wrócimy? Lepiej nie uprzedzać odpowiedzi na to pytanie. Ale podejmijmy wyzwanie. Dzielmy się w tych dniach tym, co mamy najcenniejsze. Dzielmy się naszą wiarą, naszymi doświadczeniami, naszymi nadziejami – wzywał młodych.

Apelował do uczestników ŚDM, żeby słuchali katechez głoszonych przez biskupów, wsłuchali się w głos papieża Franciszka, skorzystali z sakramentu pojednania. Aby poznawali Kraków, bogactwa jego kultury, ale także gościnność jego mieszkańców i sąsiednich miejscowości.

W czasie mszy, będącej kulminacyjnym punktem ceremonii otwarcia Światowych Dni Młodzieży, ewangelię odczytano nie tylko w języku polskim, ale także staro-cerkiewno-słowiańskim.

Mszę zakończyło błogosławieństwo, którego udzielił kardynał Dziwisz.

We mszy uczestniczyło około 200 tysięcy osób

Błonia nie były wypełnione w całości, ale wiele osób siedziało także na trawie, poza wyznaczonymi strefami. Według źródła PAP zbliżonego do służb porządkowych we mszy udział wzięło ok. 200 tys. osób.

Pielgrzymi w zadumie uczestniczyli we mszy św., słuchali jej w swoich ojczystych językach dzięki tłumaczeniom transmitowanym przez radio. Błonia patrolowały służby porządkowe, a także harcerska służba medyczna. W tylnych sektorach ustawiono stoiska i namioty z jedzeniem, gdzie można zrealizować talony z pakietów pielgrzyma.

Relikwie Jana Pawła II na Błoniach

Mszę poprzedziła ceremonią otwarcia. W procesji młodzi nieśli symbole ŚDM - krzyż i ikonę Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Symbole ŚDM przejmowali od siebie kolejno przedstawiciele krajów, w których odbyły się poprzednie spotkania. Jako pierwsi nieśli je pielgrzymi z Rzymu - miejsca, w którym przed 30 laty rozpoczęła się historia Światowych Dni Młodzieży. Potem m.in. Amerykanie i młodzież z Filipin.

Przy dużym krzyżu obok ołtarza na krakowskich Błoniach zapłonął Ogień Bożego Miłosierdzia. Iskrę wniosła Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wraz z wolontariuszami ŚDM.

Do ołtarza na krakowskich Błoniach przyniesione zostały także relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny.

Iskra Miłosierdzia wędrowała na Błonia z Łagiewnik przez miejsca w Krakowie wyjątkowo ważne dla Jana Pawła II, zarówno z czasów pontyfikatu, jak i wcześniejszych, m.in. przez Franciszkańską 3 i kościół św. Floriana. Ta wędrówka była dokumentowana i na Błoniach pielgrzymi na telebimach mogli zobaczyć film o tym, jak przebiegała.

Ogień Bożego Miłosierdzia będzie płonął podczas wszystkich wydarzeń centralnych ŚDM. W niedzielę, podczas Mszy Posłania, papież Franciszek przekaże ogień reprezentantom młodzieży ze wszystkich kontynentów.

Deszcz im nie straszny

Tłumy pielgrzymów z całego świata ruszyły na Błonia kilka godzin przed mszą. Pogoda im nie sprzyjała: przez miasto przeszła nawałnica. Jednak warunki atmosferyczne nie odstraszyły pielgrzymów.

Pielgrzymi ruszyli na krakowskie Błonia
Pielgrzymi ruszyli na krakowskie Błonia TVN24 Kraków
Na Błoniach spodziewają się pół miliona pielgrzymów
Na Błoniach spodziewają się pół miliona pielgrzymówTVN24 Kraków

Teren został wcześniej przygotowany do odprawienia uroczystej mszy. Powstały sektory dla pielgrzymów, w których ulokowano namioty medyczne, punkty informacyjne, telebimy i nagłośnienie.

W centrum stanął ołtarz wykonany według projektu Stanisława Niemczaka. W jego centralnej części ulokowany jest portret Jezusa Miłosiernego. Tuż obok 32-metrowego krzyża stanęły grafiki z wizerunkami świętych Jana Pawła II i Faustyny.

"Błogosławieni miłosierni"

Wydarzenia związane z ŚDM odbywały się już od rana. Na 20 scenach w różnych miejscach Krakowa prezentowane były projekty religijne i artystyczno-kulturalne przygotowane w ramach Festiwalu Młodych, przez pielgrzymów dla pielgrzymów. To koncerty, wystawy, warsztaty i spektakle.

Udział w Światowych Dniach Młodzieży potwierdziło, rejestrując się ponad 350 tys. pielgrzymów; organizatorzy spodziewają się, że jak zawsze wiele osób przyjedzie spontanicznie. Najwięcej osób – jak szacują - może pojawić się w Campusie Misericordiae w Brzegach - nawet ok. 1,5 mln osób.

Pielgrzymi z całego świata w Polsce. Przybyli na ŚDM:

Pielgrzymi z całego świata w Polsce. Przybyli na ŚDM.
Pielgrzymi z całego świata w Polsce. Przybyli na ŚDM.

Autor: mmw/ec / Źródło: PAP / TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości