Kraków ma swoje bursztynowe muzeum

www.ambermuseum.eu | Muzeum Bursztynu w KrakowieMuzeum Bursztynu w Krakowie

Choć jedno jest już w Gdańsku, Kraków postanowił mieć swoje. W niedzielę przy ul. św. Jana otwarte zostało Muzeum Bursztynu. Wsród eksponatów znalazła się m.in. bursztynowa "Dama z gronostajem".

Na 250 metrach kwadratowych nowego muzeum można podziwiać już ekspozycję "Bursztyn - jego piękno i dzieje", przygotowaną we współpracy z Polską Akademią Nauk. W przyszłości planowane są też spotkania z ludźmi związanymi z bursztynem, szkolenia dla osób z branży i lekcje muzealne.

Bursztynowa "Dama z gronostajem"

W gablotach można oglądać m.in. surowy bursztyn, archeologiczne znaleziska i wyroby jubilerskie. Uwagę przyciąga wykonana z tego kamienia wersja "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci.

- Chcieliśmy połączyć piękno i historię. To niecodzienna aranżacja. W gablotach obok siebie znajdują się naturalne formy skamieniałej żywicy i przykłady ich wykorzystania w sztuce współczesnej – opowiada Anna Sado z muzeum.

Sprawdzą autentyczność

Muzeum postanowiło także dać swoim gościom szanse na sprawdzenie autentyczności posiadanych bursztynów, poniewaz znaczna część tego, co sprzedaje się jako bursztyn, w reczywistości jest jego podróbką. Do weryfikacji konieczna jest zaawansowana technologia.

- Naszą misją jest nie tylko edukacja, ale też dbałość o czystość bursztynu bałtyckiego. Dlatego stworzyliśmy Laboratorium Bursztynu, gdzie na nowoczesnym spektometrze można sprawdzić czy wyrób został wykonany z prawdziwego bursztynu bałtyckiego – informuje Sado.

Częścią muzeum będzie kawiarnia z ogródkiem.

Autor: ał/b / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: www.ambermuseum.eu | Muzeum Bursztynu w Krakowie

Pozostałe wiadomości