Nie wszyscy studenci wrócą na uczelnie. Jak zmieni się życie w Krakowie?

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
TVN24 Kraków
Nie wszyscy studenci wrócą do KrakowaTVN24
wideo 2/7
TVN24Nie wszyscy studenci wrócą do Krakowa

Z powodu koronawirusa krakowskie uczelnie zdecydowały, że tylko część zajęć będzie odbywała się stacjonarnie. Pozostałe będą zdalne. Nie ma wątpliwości, że nieobecność studentów zmieni sposób funkcjonowania miasta.

Na podzielenie nauczania na trzy tryby zdecydował się między innymi Uniwersytet Jagielloński. Tam na części wydziałów zajęcia będą odbywały się wyłącznie zdalnie, a na pozostałych w trybie zdalno-stacjonarnym lub stacjonarno-zdalnym. Ten ostatni tryb oznacza, że co najmniej 25 proc. zajęć będzie odbywało się tradycyjnie. O tym, jaki model gdzie zostanie wprowadzony, decydują dziekani poszczególnych wydziałów.

- Jeśli chodzi o organizację przyszłego roku akademickiego, to ciągle obowiązuje nas rozporządzenie władz rektorskich, w którym jest mowa o tym, że to dziekani poszczególnych wydziałów decydują, jaka forma zostanie przyjęta na danych studiach. Już możemy powiedzieć, że wykłady będą organizowane w sposób zdalny, a pozostałe zajęcia w zależności od ich charakterystyki – tłumaczy Adam Koprowski z biura prasowego UJ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Tanie mieszkania, tanie hotele

Tryb hybrydowy wprowadzają też między innymi Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Ekonomiczny. Oznacza to, że w październiku w Krakowie przybędzie znacznie mniej studentów niż dotychczas, bo części z nich nie będzie się opłacało wyjeżdżać z domu.

Ta sytuacja niepokoi agentów nieruchomości. Wskazują oni, że cena najmu mieszkań spadła około 20-30 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

- Porównując wrzesień bieżącego roku do września ubiegłego roku zauważyliśmy znaczący spadek zainteresowania mieszkaniami przeznaczonymi na wynajem długoterminowy, głównie ze względu na fakt, że studenci powrócili na uczelnie w niewielkim procencie. Ofert uznanych za atrakcyjne cenowo mamy obecnie bardzo dużo. Można w bardzo przyzwoitych pieniądzach znaleźć mieszkanie, które będzie nowe, w nowym apartamentowcu, z ochroną, w centralnej lokalizacji – mówi Maciej Dymek z firmy Private House Brokers.

Dla studentów uczących się hybrydowo i w związku z tym muszących pojawiać się w Krakowie co jakiś czas, niektóre hotele przygotowały specjalną ofertę. Na przykład w jednym z nich cena za nocleg dla studenta wyniesie (w kilkudniowym pakiecie) 50 złotych.

Autor:wini

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock