TVN24 | Kraków

Chcą stworzyć ośrodek dla sierot wojennych. Koreańska uczelnia przekazała miastu 100 tysięcy dolarów

TVN24 | Kraków

Autor:
bp/
tam
Źródło:
UMK, MOPS, PAP
Roma Ligocka o dzieciach dotkniętych wojną w Ukrainie: mam świadomość, że to ich nie opuści nigdy (19.04.2022)
Roma Ligocka o dzieciach dotkniętych wojną w Ukrainie: mam świadomość, że to ich nie opuści nigdy (19.04.2022)TVN24
wideo 2/7
TVN24Roma Ligocka o dzieciach dotkniętych wojną w Ukrainie: mam świadomość, że to ich nie opuści nigdy

W Krakowie utworzymy centrum dla sierot wojennych z Ukrainy. Na ten właśnie cel Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie otrzymał dziś czek na 100 tysięcy dolarów - poinformował Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Pieniądze to darowizna Uniwersytetu Keimyung z Daegu w Korei Południowej.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski odebrał we wtorek symboliczny czek z rąk przedstawicieli południowokoreańskiego Uniwersytetu Keimyung z Daegu. Czek opiewa na 100 tysięcy dolarów. Połowa tej kwoty pochodzi z dobrowolnych wpłat 1 proc. podatku, dokonanych przez pracowników uczelni. Pozostałe środki zostały zebrane podczas akcji charytatywnej.

Kraków zbiera pieniądze na ośrodek dla sierot

Ośrodek dla sierot wojennych w Krakowie ma koordynować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Instytucja od 19 kwietnia prowadzi zbiórkę funduszy na ten cel.

Czytaj też: UNICEF: dwie trzecie ukraińskich dzieci musiało opuścić swoje domy z powodu wojny

- Zbiórka została uruchomiona głównie z powodu napływających do nas informacji, że darczyńcy zagraniczni chcieliby przekazać pieniądze na ten cel. Bardzo chciałem podziękować przedstawicielom koreańskiego uniwersytetu za to wsparcie. Mamy już kolejne deklaracje wpłat od darczyńców, więc mamy nadzieję, że potrzebna kwota uzbiera się wkrótce - mówił podczas briefingu prezydent Jacek Majchrowski.

Na konto MOPS-u wpłynęło już pół miliona złotych przekazanych od prywatnych darczyńców. Łącznie z darowizną od koreańskiego uniwersytetu ta kwota sięga miliona, wciąż jednak daleka jest od celu. - Zakup takiej nieruchomości, która będzie spełniała odpowiednie standardy, szacujemy na około trzy miliony złotych - ocenia dyrektor MOPS Witold Kramarz. Funkcjonowanie ośrodka ma później kosztować ok. 2,5 mln zł rocznie.

Przedstawiciele MOPS-u szacują, że jeśli dotychczasowe tempo wpłat utrzyma się przez najbliższe miesiące, być może już jesienią uda się otworzyć nowe centrum. Podkreślają przy tym, że wszystko zależy od zaangażowania darczyńców.

Czytaj też: Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: UMK, MOPS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Łukasz Gągulski

Pozostałe wiadomości