Kraków. Będą dwie nowe stacje do mierzenia trujących pyłów w powietrzu

Kraków

Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

Małopolski Inspektor Ochrony Środowiska zapowiedział, że wkrótce w Krakowie staną dwie kolejne stacje monitorujące jakość powietrza. Jedna z nich na pewno stanie w Nowej Hucie, druga w Podgórzu bądź na Prokocimiu. Na razie w mieście funkcjonuje 6 takich stacji.

Jak powiedział w rozmowie z tvn24.pl Paweł Ciećko z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w Krakowie zadaniem nowych stacji będzie mierzenie stężenia szkodliwych pyłów w środowisku.

- Przegłosowana została już uchwała o przekazaniu środków na ten cel – mówi inspektor.

Będą dwie stacje

Zapowiada, że jedna ze stacji będzie stacją industrialną, czyli przemysłową. Ta ma stanąć na wschodniej flance Kombinatu. – To dlatego, że gdy dochodzi do awarii, a wiatr wieje od zachodniej strony, to nie możemy odnotować tego na funkcjonującym już pyłomierzu.

Druga stacja ma stanąć w Podgórzu bądź w okolicy szpitala w Prokocimiu. – Chcemy zamknąć kolo, które otacza centrum miasta – mówi Ciećko.

Z rozwiązania zaproponowanego przez WIOŚ zadowoleni są aktywiści z Krakowskiego Alarmu Smogowego. - Mając lepszy obraz tego, jak rozkłada się poziom zanieczyszczenia, można z nim walczyć. Obok rozwoju monitoringu powinny wciąż toczyć się działania zmierzające do zlikwidowania niskiej emisji - mówi w rozmowie portalem tvn24.pl Ewa Lutomska z organizacji. - To dobrze, że stacja stanie w hucie. W związku z awariami, do których tam dochodzi, warto byśmy wiedzieli, na jak duże stężenia zanieczyszczeń jesteśmy narażeni – dodaje.

Ostatnia miała miejsce 9 czerwca. Wtedy do atmosfery wydzielił się najprawdopodobniej bardzo szkodliwy dla środowiska gaz koksowniczy.

Kraków wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast

Na terenie miasta na razie funkcjonuje sześć pyłomierzy. Zlokalizowane są przy ulicach: Złoty Róg, Bulwarowej, Bujaka, Dietla, alei Krasińskiego i na osiedlu Piastów.

W Krakowie zanieczyszczenie powietrza jest jednym z najwyższych Europie. Miasto trafiło m.in. na listę 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Światowej Organizacji Zdrowia.

Na terenie Krakowa istnieje sześć stacji (kolor pomarańczowy), stacja industrialna ma powstać w okolicy Kombinatu (kolor czerwony), miasto ma sfinansować stację na Podgórzu bądź w Prokocimiu (kolor fioletowy):

Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków /