Kraków

Kozice opanowały Tatry

Kraków

Karolina KielczykTatrzański Park Narodowy po polskiej stronie gór doliczył się 273 kozic

Wiosenne liczenie chronionych zwierząt wykazało, że Tatry zamieszkują 963 kozice. To najwyższy wynik od blisko 50 lat.

- Po polskiej stronie gór doliczyliśmy się 273 kozic. Cieszy nas szczególnie duży przychówek młodych koźląt, których mamy 168, z czego po polskiej stronie 58 – zaznacza specjalista od tatrzańskiej fauny Filip Zięba.

Kozie rekordy

Jak wyjaśnia Filip Zięba, liczba kozic w Tatrach stale się waha. – W ciągu ostatnich kilkunastu lat zdarzało się znaleźć ślady kłusownictwa. Nie znamy jednak jednoznacznej przyczyny wahań populacji kozic w Tatrach – tłumaczy Piotr Krzan leśniczy ds. ochrony fauny. – Obecnie cieszymy się, że od kilku lat ich liczba rośnie – dodaje.

Rosnącą liczbę tych zwierząt zauważyli też turyści. – Od kilku lat chodzę po górach, ale po raz pierwszy na szlaku spotkałam tyle kozic – opowiada turystka Karolina Kokoszka. – Towarzyszyły nam niemal przez całą trasę z Kasprowego Wierchu na Kopę Kondracką – dodaje zachwycona.

Przyrodnicy prowadzą akcje liczenia kozic od 1954 rokuKarolina Kielczyk

Polak Słowak dwa bratanki

- Akcję przeprowadziliśmy wspólnie ze Słowakami. W dniu liczenia panował ogromny upał, który dawał się we znaki zarówno przyrodnikom, jak i kozicom, które chroniły się przed słońcem pod skałami lub na płatach śniegu, co czasem utrudniało zadanie liczącym – podsumowuje leśniczy ds. ochrony fauny Piotr Krzan.

Liczenie tatrzańskich kozic odbywa się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Przyrodnicy prowadzą je od 1954 roku. Od wielu lat współpracują też ze Słowakami. - Liczenie kozic musi odbywać się równocześnie po obu stronach Tatr, ponieważ zwierzęta swobodnie przechodzą wzdłuż grani granicznej – tłumaczy Krzan.

Licząc kozice, przyrodnicy wędrują od górnej granicy lasu w kierunku głównej grani Tatr, gdzie spotkają się ze Słowakami. Każdy zespół, który liczy zwierzęta, posiada mapkę i porusza się tylko w swoim sektorze. Aby wyniki były jak najbardziej miarodajne i wiarygodne każdy z obserwatorów, określa miejsce i godzinę napotkania kozic co ma wykluczyć policzenie dwa razy tych samych zwierząt.

Wiosenne liczenie chronionych zwierząt wykazało, że Tatry zamieszkują 963 koziceKarolina Kielczyk

Symbol Tatr

Kozica jest symbolem polskiego i słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego. Mimo, że jest to gatunek chroniony, zdarza się, że kłusownicy polują na te zwierzęta. Dlatego weryfikacja ich liczby jest tak ważna.

W Polsce, poza Tatrami kozice żyją także w Sudetach, jednak jest to gatunek alpejski sprowadzony w te góry przez Czechów na początku XX wieku. Niewielka liczba kozic przeszła przez granicę do Polski w latach 70. i zadomowiła się również na zboczach Śnieżniki.

Autor: koko / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Karolina Kielczyk

Pozostałe wiadomości