TVN24 | Kraków

Sanepid tonie pod nawałem pracy, studenci ruszają na pomoc

TVN24 | Kraków

Autor:
Źródło:
TVN24 Łódź
30 października: 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 340 834
30 października: 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 340 834TVN24
wideo 2/3
TVN2430 października: 21 629 nowych przypadków zakażenia koronawirusem; łącznie: 340 834

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomiła Centrum Wsparcia Sanpeidu, w ramach którego studenci-wolontariusze wykonują część zadań miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Studenci i pracownicy uczelni sprawdzają też sanepidowskie systemy informatyczne i szukają sposobu, żeby były one bardziej wydajne.

Pomysł zaangażowania studentów pojawił się - jak informuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AHG - na początku września.

- Obecne nasilenie pandemii koronawirusa spowodowało, że rozpoczęto wdrażanie pomysłu na prośbę sanepidu - mówi Żmuda-Muszyńska.

Czytaj więcej o koronawirusie w raporcie tvn24.pl

Uczelnia zapewniła pomieszczenia, w których pracę rozpoczęli ochotnicy. Za ustalanie ich grafików odpowiada Uczelniana Rada Samorządu Studentów AGH. - Wszystkie wykonywane prace odbywają się pod nadzorem pracowników powiatowej stacji - zapewnia rzeczniczka uczelni.

Precyzuje, że studenci zajmują się przede wszystkim przetwarzaniem informacji napływających do sanepidu. - Wolontariusze pracują na takich samych zasadach jak pracownicy tej jednostki, to jest z zapewnieniem ochrony danych osobowych osób, do których mają dostęp - dodaje Anna Żmuda-Muszyńska.

Darmowej pracy w walce z pandemią podjęło się około dwudziestu osób. Pomagają sanepidowi w trybie zmiennym - do pracy przychodzą, kiedy mają wolny czas.

Sprawdzają serwery i oprogramowanie

Studenci AGH pracują w przygotowanych do tego salach komputerowych w budynkach uczelni przy Czarnowiejskiej 36. Przedstawicielka uczelni podkreśla, że pomieszczenia przystosowane są do przebywania w nich kilku osób oraz wyposażone w niezbędne środki ochrony osobistej.

Na pomoc sanepidowi ruszyli też uczelniani specjaliści z z Katedry Informatyki AGH z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji oraz Centrum Rozwiązań Informatycznych AGH.

- Podejmują się oni audytu używanych przez sanepid narzędzi informatycznych, w celu poprawienia pracy tej instytucji - opowiada rzeczniczka AGH.

***

Studencie AGH, chcesz pomóc? Zgłoś się do Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH. Tam zostaniesz pokierowany dalej.

Studenci pracują z wydziału przy Czarnowiejskiej 36

Autor:

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: agh.edu.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości