Jak spacerować w czasie epidemii? Weź przykład z żab

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/i
Źródło:
TVN24 Kraków / Tygodnik Podhalański
Żaby chodzą na spacery w odstepach
wideo 2/5
Żaby chodzą na spacery w odstepach

Skaczą beztrosko, ale w sporej odległości od siebie. Od żab mieszkających w Tatrach niejeden z nas mógłby uczyć się zasad bezpiecznego spacerowania podczas epidemii.

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nagranie, na którym widać płazy zamieścił Tygodnik Podhalański.

"Pamiętajcie, jeśli wybieracie się na spacer, nie chodźcie w grupach, nie rozmawiajcie z napotkanymi znajomymi. Nie idźcie do zatłoczonego parku, a do lasu. Żaby już stosują się do tych zasad!" – czytamy na lokalnym portalu.

I rzeczywiście, na krótkim filmie widać dwie żaby, które wędrują w sporej odległości od siebie, czasami rechocząc. Chociaż zwierzętom koronawirus SARS-CoV-2 nie zagraża, to tatrzańskie żaby są dobrym przykładem tego, jak powinniśmy poruszać się podczas spacerów obecnie.

"Tygodnik Podhalański" apeluje jednocześnie, by podczas przechadzek uważać na żaby zagrzebane pod śniegiem – łatwo na nie nadepnąć i zrobić im krzywdę. Można za to takiego zaspanego płaza ostrożnie przenieść w pobliże wody, w mniej uczęszczany teren.

Jak spacerować, by się nie zawirusować?

Najważniejsze to unikać skupisk ludzi. Wirus, jak tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert do spraw zakażeń, przenosi się drogą aerozolu rozpryskiwanego na odległość około dwóch metrów. Dlatego powinniśmy trzymać się w rozsądnej odległości również od pojedynczych osób.

- Jeśli zatem spacerujemy, jeździmy na rowerze w pojedynkę lub z partnerem albo partnerką, nie jest to problem. Zwłaszcza, że robimy to z osobą, z którą mieszkamy. Ale jeśli spacer ma polegać na tym, że mamy się gdzieś spotkać w grupie, zaprzeczymy w ten sposób zaleceniom, żeby nie komunikować się z bliskiej odległości. Oczywiście nie da się utrzymać ludzi w czterech ścianach. Lepiej jest im pozwolić na wyjście, ale z zachowaniem środków ostrożności. Na świeżym powietrzu może to być metr odległości między osobami, bo wirus ulega rozproszeniu. Zaś w zamkniętym pomieszczeniu odległości powinna wynosić dwa metry - wyjaśnia dr Grzesiowski.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:wini/i

Źródło: TVN24 Kraków / Tygodnik Podhalański

Źródło zdjęcia głównego: Monika Jankowska Pędzimąż / Tygodnik Podhalański