TVN24 | Kraków

Pijana kobieta urodziła pijane dziecko. Stanęła przed sądem i usłyszała wyrok

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
TVN24 Kraków
Kobieta została uniewinniona
Kobieta została uniewinnionaTVN24
wideo 2/9
TVN24Kobieta została uniewinniona

Mieszkanka Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie) trafiła na porodówkę pijana. Noworodek, którego wydała na świat, miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. Teraz kielecki sąd podtrzymał wyrok uniewinniający kobietę.

Ciężarna trafiła na skarżyską porodówkę 9 grudnia 2018 roku. Miała prawie dwa promile alkoholu w organizmie, kiedy urodziła. Dziewczynka, która przyszła na świat około miesiąc przed planowanym rozwiązaniem, miała 1,8 promila alkoholu we krwi.

Jak informował wówczas szpital, stan noworodka był dobry. Tuż po urodzeniu dziecko dostało kroplówkę nawadniającą, było też sztucznie karmione.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Uniewinniona

31-latka usłyszała zarzut narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez wielokrotne spożywanie alkoholu w ciąży i w dniu porodu. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czynu, groziło jej do pięciu lat więzienia. Została pozbawiona władzy rodzicielskiej.

W 2019 roku sąd w Skarżysku-Kamiennej uniewinnił kobietę. Sędzia uzasadniła, że chociaż nie akceptuje picia alkoholu przez kobiety w ciąży, to nie każdy występek ludzki jest uznawany za przestępstwo. Dodatkowo okoliczności porodu nie odbiły się negatywnie na zdrowiu dziecka.

Prokuratura zaskarżyła ten wyrok, jednak w poniedziałek Sąd Okręgowy w Kielcach podtrzymał stanowisko pierwszej instancji. Jak uzasadnił sędzia, artykuł 160 Kodeksu karnego nie ma w tym przypadku zastosowania, ponieważ ciężarna piła alkohol przed porodem, a nie w jego trakcie. Wyrok jest prawomocny.

Kampania "Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne”
Kampania "Sprawdź, czy Twoje picie jest bezpieczne” 13.04 | Zapytali ponad tysiąc dorosłych Finów, czy w dzieciństwie cierpieli z powodu uzależnienia rodzica od alkoholu. Ponad 200 odpowiedziało twierdząco. Już jesienią gotowa ma być kolejna kampania fińskiej organizacji Lasinen Lapsuus. Zasłynęli projektem "Monsters", który miał pokazać, że dla dziecka pijany rodzic to po prostu potwór. Film przerażał. Czym zaskoczą tym razem? Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Autor:wini

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości