Kraków

Kanadyjczycy zbierają pieniądze na konserwację pozostałości po obozie w Oświęcimiu

Kraków

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Antony StanleyKanadyjczycy zasilą fundusz wieczysty Auschwitz

„Canadians Remember” to akcja, w której mieszkańcy kraju klonowego liścia zbierają pieniądze na konserwację pozostałości po byłym obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Na renowację chcą przekazać co najmniej 2,5 mln dolarów kanadyjskich, czyli 7,25 mln zł – informuje Muzeum Auschwitz.

Pomysłodawca projektu Rob Carter uważa, że kanadyjska pomoc może sprawić, iż przyszłe pokolenia ludzi z całego świata będą mogły zobaczyć i wyciągać wnioski z tragicznych lekcji Auschwitz.

Według Carter`a, w Kanadzie można wciąż odnaleźć wiele rzeczy, które łączą się z historią Auschwitz. - Wiele opowieści o kanadyjskich sukcesach ma związek z emigrantami, ocalałymi z Holokaustu, którzy przybyli do tego kraju po II wojnie światowej — wyjaśnia.

Wizyta w obozie zainspirowała do zbiórki

Carter w ubiegłym roku odwiedził były obóz. Ta wizyta zainspirowała go do działania. - W pewien symboliczny sposób inicjatywa pokazuje siłę autentyzmu Miejsca Pamięci. To bowiem wizyta na terenie byłego obozu skłoniła prywatne osoby do rozpoczęcia zbiórki. Dzięki obywatelskiej inicjatywie bardzo wiele osób ma szansę pomóc i włączyć się w projekt zachowania historycznego miejsca — podkreśla dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr M.A. Cywiński.

Pieniądze na fundusz wieczysty

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz poinformował, że wszystkie zebrane pieniądze zasilą fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau. Jej celem jest zgromadzenie na kontach 120 mln euro, z których odsetki pozwolą na prowadzenie systematycznych prac konserwatorskich nad pozostałościami po byłym obozie. W ubiegłym roku w tym celu wykorzystano ok. 3,5 mln zł, w bieżącym ma to być ok. 5,5 mln zł, a w przyszłym 7 mln zł. Priorytetem jest konserwacja 45 baraków murowanych w byłym obozie kobiecym w Birkenau.

Cały świat wspiera Auschwitz

Fundację wsparło dotychczas 31 państw. Najwyższą kwotę zadeklarowały Niemcy – 60 mln euro, a także Stany Zjednoczone – 15 mln dolarów i Polska – 10 mln euro. Kanada postanowiła przekazać 400 tys. dolarów. Suma deklaracji wynosi obecnie ok. 102 mln euro. W zebraniu pozostałych 18 mln euro pomóc mają darczyńcy indywidualni w ramach projektu „18 Filarów Pamięci”. Organizatorzy akcji „Canadians Remember” chcą, aby jednym z takich filarów stali się obywatele Kanady.

Muzeum działa od 67 lat

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,33 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kanadyjczycy wpierają były obóz w Oświęcimiu:

Mapa Targeo

Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Antony Stanley

Pozostałe wiadomości