TVN24 | Kraków

Przebudowywali ulicę, odkryli XVII-wieczną drewnianą drogę

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków
Prace budowlane odsłoniły zabytkową drogę
Prace budowlane odsłoniły zabytkową drogęWUOZ Przemyśl
wideo 2/5
slideshow ania

Podczas robót budowlanych w Jarosławiu (Podkarpacie) odkryto pozostałość drewnianej drogi, datowanej na przełom XVII/XVIII wieku. Inwestor został zobowiązany do przeprowadzenia badań archeologicznych w tym miejscu.

Prace są prowadzone na ulicy Grunwaldzkiej w Jarosławiu. Pierwsze sygnały o odsłonięciu reliktów zabytkowej nawierzchni podkarpacki Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków otrzymał 13 stycznia. "Zalecono wówczas prowadzenie dalszych prac inwestycyjnych pod nadzorem archeologicznym z uwagi na duże zniszczenia reliktów drogi i zły stan zachowania nawarstwień kulturowych wywołany wcześniejszymi robotami budowlanymi" – czytamy w komunikacie opublikowanym przez WUOZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Droga pochodzi z przełomu XVII i XVIII wiekuWUOZ Przemyśl

Nie zachowają, ale mogą zrekonstruować w innym miejscu

Jak tłumaczą urzędnicy, pozostałości drogi odkryto w miejscu, gdzie na przełomie XVII/XVIII wieku umieszczony był jeden z głównych ciągów komunikacyjnych najbardziej rozbudowanego w Jarosławiu Przedmieścia Krakowskiego, a odkryta droga prowadziła od głównej bramy miejskiej, nazywanej Bramą Krakowską, otwartą w kierunku Rzeszowa i Krakowa.

Odkryta droga prowadziła od głównej bramy miejskiej, nazywanej Bramą KrakowskąWUOZ Przemyśl

Teraz prace zostały wstrzymane, a inwestor jest zobowiązany do przeprowadzenia badań archeologicznych na odcinku ul. Grunwaldzkiej od miejsca odkrycia reliktów drewnianej drogi do zjazdu do Galerii "Stara Ujeżdżalnia". "Badania pozwolą na określenie chronologii i sprawdzenie jak na tym odcinku zachowała się droga drewniana" – czytamy w komunikacie WUOZ.

Urzędnicy zaznaczają, że nie ma możliwości, by droga została zachowana. Zamiast tego po przeprowadzeniu badań archeologicznych fragment może zostać zrekonstruowany na terenie dzielnicy Staromiejskiej Jarosławia.

Po przeprowadzeniu badań archeologicznych fragment drogi może zostać zrekonstruowany na terenie dzielnicy Staromiejskiej JarosławiaWUOZ Przemyśl

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: WUOZ Przemyśl

Pozostałe wiadomości