Kraków

Ile możemy zapłacić za igrzyska? Wniosek Krakowa wyciekł do internetu

Kraków

Wniosek Aplikacyjny KrakowaWniosek Krakowa o organizacje ZIO 2022 wyciekł do internetu

Do internetu wyciekł wniosek aplikacyjny Krakowa o organizację igrzysk w 2022. Przedstawia Polskę jako kraj dobrze przygotowany do igrzysk. Z naszych wyliczeń wynika, że planowane koszty imprezy się zmniejszyły, ale z planów wypadło kilka zapowiadanych wcześniej inwestycji.

Mimo że część informacji zawartych we wniosku budzi wątpliwości Komitet Konkursowy odmawia jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie. Dokument przedstawia Polskę jako kraj dobrze przygotowany do Igrzysk - Zakopane ma w nim "dobre połączenie z Krakowem", większość obiektów sportowych już istnieje i jedynie wymaga renowacji, strategiczne inwestycje są na ukończeniu, a sama idea igrzysk cieszy się poparciem społecznym. Przedstawiciele Komitetu na razie nie chcą jednak rozmawiać o projekcie:

- Chcieliśmy przedstawić wniosek w poniedziałek, kiedy będziemy mieć już polskie tłumaczenie i będziemy przygotowani na wszystkie państwa pytania - informuje biuro prasowe Komitetu Konkursowego Kraków 2022.

Nie wiadomo też w jaki sposób wniosek znalazł się w internecie. Z tym pytaniem zostaliśmy skierowani do urzędu miasta. Tam niestety nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

"Igrzyska to spełnienie marzeń"

Szczegóły planowanej imprezy zostały rozpisane na 120 stronach wniosku, pod którym podpisała się przewodnicząca Komitetu Konkursowego Jagna Marczułajtis-Walczak. – Przywitanie was w moim rodzinnym Krakowie byłoby spełnieniem marzeń – pisze na początku dokumentu była snowboardzistka, dziś poseł na sejm.

Dalej we wniosku przytoczono list do Thomasa Bacha, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Pod nim widnieją podpisy premiera Donalda Tuska, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego.

Strefa Krakowska i Strefa Tatr

Jak czytamy dalej we wniosku, rozgrywki olimpijskie podzielone zostaną na dwa obszary:

Strefę Krakowską, gdzie zawodnicy mogliby konkurować w sportach na lodzie: - hokej, - łyżwiarstwo szybkie - łyżwiarstwo figurowe - short track - curling

Strefę Tatr, w której miałyby zostać rozegrane pozostałe dyscypliny: - skoki narciarskie, biegi narciarskie i kombinacja norweska w Zakopanem - biathlon w Kościelisku - bobsleje i saneczkarstwo w Myślenicach - snowboard i freestyle w Jurgowie, niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej - wszystkie konkurencje alpejskie miałyby zostać przeprowadzone w Centrum Jasna-Chopok Ski na Słowacji.

Według planów zbudowane zostaną dwie wioski olimpijskieWniosek Aplikacyjny Krakowa

Budowa hal, torów i lodowisk

Komitet zadeklarował w swoim wniosku, że 6 z 11 zgłoszonych obiektów już istnieje i jedynie wymaga renowacji (koszt ok. 400 milionów złotych). 4 były planowana już wcześniej i według zapewnień Komitetu Konkursowego Kraków 2022 powstaną one nawet, jeśli Kraków nie zostanie organizatorem igrzysk.

We wniosku napisano, że budowy od podstaw wymaga tylko tor saneczkowy w Myślenicach. Jak pisaliśmy, według szacunków KKK2022, koszty powstania obiektu miały wynosić 180 mln złotych. Okazało się, że wyniosą prawie dwa razy tyle, bo aż 314 mln złotych.

Kraków

Main Media Centre czyli centrum prasowe, zgodnie z planami, ulokowane zostanie w nowopowstałym Kraków EXPO na Czyżynach. Koszt renowacji tego obiektu oszacowano na 37 mln złotych.

W niewielkiej odległości od niego ma powstać park olimpijski. Jednym z jego najważniejszych elementów my być Kraków Arena (zakończenie jej budowy planowane jest na kwiecień tego roku) miałyby się w niej odbyć zawody w łyżwiarstwie figurowym i short tracku.

W parku znajdować się ma również UPSE OVAL – wielofunkcyjny obiekt zamknięty. Zgodnie z planami ma on przylegać do Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zgodnie z obecnymi planami inwestycja powstałaby nawet gdyby Kraków nie ubiegał się o Igrzyska. Koszty budowy tego obiektu to 152 mln złotych.

Kolejna ważną strefą w Krakowie ma być Strefa Wiślana (Wisła River Cluster) obejmująca centrum miasta. To w niej ma znaleźć się Medal Plaza, w którym wieczorami przyznawane będą medale.

Ceremonie Otwarcia i Zamknięcia Igrzysk odbędą się na niedawno wyremontowanym stadionie Wisły Kraków. Jak piszą we wniosku, wybór tej lokalizacji motywowany jest niewielką odległością od Błoń, Wawelu i rzeki Wisły.

Z kolei na stadionie klubu Cracovia odbędą się mecze hokeja. Według wniosku na samo zadaszenie boiska przeznaczono 198 mln zł., to więcej niż na budowę całej Wioski Olimpijskiej w Krakowie, która ma kosztować 162 mln zł.

Tatry

Druga wioska olimpijska, ma powstać w Zakopanem i według planów będzie kosztować 231 mln zł. Tam dekoracja medalistów odbywać się będzie na placu Niepodległości. Ta Medal Plaza, została określona jako "obiekt tymczasowy" i koszt jego powstania nie został określony.

Zawody w narciarstwie stylem dowolnym i na snowboardzie, wg. planów będą odbywać się w Hawrań Ski Centre, którego koszty remontu oszacowano na 36 mln zł. Biathloniści mieliby zmierzyć się w Kościelisku.

W tatrzańskiej strefie zaplanowano też organizacje zawodów w narciarstwie alpejskim. Te jednak mają się odbyć u naszych południowych sąsiadów w Jasna-Chopok Ski Centre. Zgodnie z wnioskiem sportowcy ulokowani będą w Słowackiej Akademii Wojskowej, która znajduje się 13 km od centrum rozgrywek. Według Komitetu obiekt również wymaga renowacji, jej koszty oszacowano na 51 mln zł.

Podsumowując, same koszty budowy i remontów obiektów sportowych pochłoną 1,149 mld zł.

Chcą udrożnić Zakopiankę

Autorzy wniosku zakładają, że w okresie przygotowawczym uda się rozbudować kolej i Zakopiankę – czyli trasę z Krakowa do Zakopanego, w taki sposób, żeby nie powstawały na niej korki.

Według wniosku, Zakopianka będzie rozbudowywana na trzech odcinkach: Kraków – Myślenice, Rabka - Nowy Targ i Nowy Targ – Zakopane. Początkowo, według informacji przedstawianych przez Komitet Konkursowy remontowana miała być tylko trasa na odcinku Rdzawka-Nowy Targ. Całość remontu Zakopianki ma być też droższa niż wcześniej podawał Komitet o blisko 0,5 mld zł, czyli wyniesie około 2,7 mld zł.

Poniżej przedstawiamy niektóre z planowanych inwestycji infrastrukturalnych:

Z wniosku, nie wynika jednak co z szumnie zapowiadanymi inwestycjami na środowisko. Zgodnie z informacjami jakie przekazywał KKK2022 na samą ochronę środowiska miało zostać wydane 1,2 mld zł. Tymczasem we wniosku znajdują się tylko informacje o pozyskanych na ograniczenia emisji środkach z Unii Europejskiej. Brak jednak konkretów dotyczących zapowiadanych inwestycji w budowę parkingów Park&Ride.

W dokumecie nie ma też nic na temat zapowiadanych wcześniej inwestycji np. trasy łagiewnickiej i balickiej czy północnej obwodnicy Krakowa.

Metro igrzyskom niepotrzebne?

We wniosku nie ma żadnej informacji o planowanej budowie metra w Krakowie. Mimo, że jak na antenie TVN24 w styczniu zdradzał rzecznik miasta Filip Szatanik w Krakowie liczono, że dzięki tak dużej imprezie ministerstwo dofinansuje budowę metra. Co prawda we wniosku znalazło się stanowisko ministrów, którzy wyrażają swoje pełne poparcie dla organizacji igrzysk w Krakowie, nie ma w nim jednak konkretnych kwot. Nie wiadomo więc, czy na tak duża inwestycję znajdą się jeszcze środki w budżecie państwa.

Rząd poparł projekt

Jak piszą autorzy wniosku, propozycja organizacji Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie, spotkała się z poparciem wszystkich partii politycznych, zarówno w Polsce jak i na Słowacji. - Członkowie parlamentu byli w dużej większości za zorganizowaniem Igrzysk w Krakowie - czytamy we wniosku, z którego wynika, że z pośród 412 obecnych posłów, tylko dwóch zagłosowało przeciwko, a trzech wstrzymało się od głosu.

Według wniosku pełne poparcie wyraził też sejm i słowacki minister spraw zagranicznych, sejmik województwa małopolskiego i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. Swoje wsparcie wyraziły również władze miasta Krakowa i Myślenic, Zakopanego, Kościeliska i Bukowiny Tatrzańskiej.

Powołują się na poparcie społeczne

Autorzy wniosku chwalą się również szerokim poparciem dla aplikacji w społeczeństwie. Przwołują badania opinii przeprowadzone między 28 października, a 2 listopada 2013 z udziałem... 2000 respondentów w całej Polsce.

Przeciwnicy apelują o organizację referendum
Przeciwnicy apelują o organizację referendumMarek Żuber, Leszek Kabłak | TVN24 Kraków

W badaniach tych na pytanie „Czy wspierasz organizację igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Krakowie?” 81% respondentów w Polsce odpowiedziało pozytywnie; w Małopolsce 79% a 66 w samym Krakowie. Na pytanie „Czy wierzysz, że Igrzyska w Polsce przyniosą więcej zysków niż strat?”, odpowiedź wskazującą, że zyski z Igrzysk zrównają lub przewyższą straty dało 74% ankietowanych w Polsce, tyle samo w Małopolsce i 70 % w Krakowie. CZYTAJ WIĘCEJ.

Autorzy dokumentu nie piszą jednak, że Inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom zebrała już ponad 7 tysięcy podpisów przeciw organizacji igrzysk (na facebook’u poparło ją 13,5 tysiąca użytkowników). Zwolenników Igrzysk w Krakowie zrzeszonych w inicjatywie Kraków Wart Jest Igrzysk na tym samym portalu społecznościom poparło 1,5 tysiąca.

Zadecydowali, że referendum jest niepotrzebne

Jak czytamy we wniosku, zgodnie z polskim prawem ogólnopolskie referendum jest zbędne, lokalne mogłoby zostać przeprowadzone tylko z inicjatywy władz lokalnych lub obywateli. Tymczasem, jak informowaliśmy na tvn24.pl rada miasta odrzuciła projekt przeprowadzenia referendum. CZYTAJ WIĘCEJ.

Zgodnie z wnioskiem fundusze przeznaczone na same starania o organizację igrzysk to 26 milionów dolarów, co w przeliczeniu wynosi 79 mln zł. Z tego 50 mln zł. już zostało wydanych. Komitet przewiduje też, że 15 mln zł. wydanych zostanie w fazie Aplikacji, a 64 mln w fazie kandydatury. Decyzja o tym, czy Kraków zostanie miastem kandydującym zapadnie w przyszłym roku.

17 mld zamiast 21 mld zł

Według naszych obliczeń, po zsumowaniu wszystkich kosztów, planowane wydatki zmniejszyły się z 21 mld zł do około 17 mld zł.

Cały wniosek przygotowała szwajcarska firma Event Knowladge Service. Oficjalny doradca Komitetu Konkursowego Kraków 2022. Sama pomoc firma otrzyma 18,5 mln. złotych.

Kosztowne igrzyska
Kosztowne igrzyskatvn24

Autor: mmw, koko / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Wniosek Aplikacyjny Krakowa

Pozostałe wiadomości