Na swojej działce znalazł pocisk moździerzowy

Autor:
bp/gp
Źródło:
tvn24.pl/małopolska policja
Niewybuch na działce w Harklowej
Niewybuch na działce w Harklowejmałopolska policja
wideo 2/14
małopolska policjaNiewybuch na działce w Harklowej

Pocisk moździerzowy znalazł na swojej działce mieszkaniec Harklowej nieopodal Nowego Targu (woj. małopolskie). Jak poinformowała policja, niewybuch pochodzi najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

Mieszkaniec małopolskiej wsi Harklowa zadzwonił w czwartek po południu na numer 112, informując o nietypowym znalezisku. Na swojej działce mężczyzna odkrył zardzewiały niewybuch.

30-centymetrowy pocisk moździerzowy pochodzi najprawdopodobniej z II wojny światowejmałopolska policja

Policja: to najprawdopodobniej pocisk z czasów II wojny światowej

Na miejsce przyjechali policjanci, którzy zabezpieczyli miejsce znaleziska. Do Harklowej skierowano także saperów. Według funkcjonariuszy niewybuch to 30-centymetrowy pocisk moździerzowy, pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej.

Czytaj też: Ewakuowano szkołę, bank i mieszkańców. Powodem niewybuch

30-centymetrowy pocisk moździerzowy pochodzi najprawdopodobniej z II wojny światowejmałopolska policja

- O zdarzeniu powiadomiono 16. Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa, którego załoga zabezpieczyła pocisk, a następnie przewiozła do neutralizacji - poinformował w komunikacie młodszy inspektor Sebastian Gleń, oficer prasowy małopolskiej policji.

Czytaj też: Stukilogramowa bomba lotnicza wybuchła podczas budowy obwodnicy. Saperzy o eksplozji

Funkcjonariusz przypomniał, że w przypadku znalezienia niewypału, niewybuchu lub przedmiotu niewiadomego pochodzenia nie należy go dotykać, ruszać i przenosić w inne miejsce. - Nieostrożne postępowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. W przypadku znalezienia niewybuchu, czy amunicji należy natychmiast powiadomić policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce przed dostępem dla osób postronnych - dodał Gleń.

O skutkach wybuchu pocisku, który przeleżał w ziemi dziesiątki lat, świadczy zdarzenie z placu budowy obwodnicy Opatowa. 23 marca podczas prowadzonych tam prac eksplodowała stukilogramowa bomba lotnicza z czasów II wojny światowej. Operator ciągnika trafił do szpitala z obrażeniami twarzy, a elementy pojazdu znajdowano kilkaset metrów od miejsca wybuchu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/gp

Źródło: tvn24.pl/małopolska policja

Źródło zdjęcia głównego: małopolska policja

Pozostałe wiadomości