Halny przewrócił drzewa na drogę do Morskiego Oka

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Powalone drzewa na drodze do Morskiego Oka w Tatrach
Powalone drzewa na drodze do Morskiego Oka w Tatrach
wideo 2/5
Powalone drzewa na drodze do Morskiego Oka w Tatrach

Powalone przez halny drzewa zablokowały w poniedziałek drogę do Morskiego Oka. Przeszkoda została już usunięta, ale Tatrzański Park Narodowy odradza wyjścia w góry.

Sprzedaż biletów na płatne szlaki została wstrzymana, nie jeżdżą też furmanki wożące turystów nad Morskie Oko. Wszystko przez halny, który w poniedziałek wiał w górach. Droga do Morskiego Oka była niedrożna, leżały na niej drzewa powalone wichurą.

- Wstrzymaliśmy sprzedaż biletów, nie kursują też wozy konne. Nadal intensywnie wieje, jest bardzo niebezpiecznie. Prosimy turystów o zrezygnowanie z planów górskich wypraw – mówiła w poniedziałek Paulina Kołodziejska z TPN.

We wtorek wiatr osłabł, dało się też usunąć drzewa blokujące drogę do Morskiego Oka. - Przejazd już jest, wiatr jest mniejszy niż wczoraj, Tak że jest w miarę bezpiecznie. Najgorzej było wczoraj po południu, bo musieliśmy ewakuować siedem wozów – relacjonuje Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Spadł śnieg

W poniedziałek od rana do godzin popołudniowych strażacy z Zakopanego byli wzywani 20 razy. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Kościelisku na osiedlu Szeligówka, gdzie pod naporem wiatru z domu została zerwana część pokrycia dachowego. W Zakopanem drzewa spadły na dwa samochody. Na Gubałówce drzewo spadło na zaparkowany tam kamper.

W ciągu ostatniej doby najsilniejsze podmuchy wiatru halnego w Tatrach osiągały prędkość w porywach do 155 km na godzinę.

We wtorek rano wiatr halny w Tatrach nieco osłabł i w górach zaczął intensywnie padać śnieg. Na Kasprowym Wierchu temperatura spadła do minus sześć stopni i leży tam 15 centymetrów śniegu, a porywy wiatru osiągają prędkość do 100 kilometrów na godzinę. W Tatrach panuje śnieżna zamieć – przekazała dyżurna wysokogórskiego obserwatorium meteorologicznego IMGW.

Powalone drzewa na drodze do Morskiego OkaGrzegorz Bryniarski / TPN

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Bryniarski / TPN

Pozostałe wiadomości