Grupa podrabiająca karty rozbita. Aresztowano pięciu Bułgarów

TVN24

TVN24 Kraków/Małopolska PolicjaBułgarzy wypłacali pieniądze podrobionymi kartami płatniczymi

Małopolska policja zatrzymała pięciu obywateli Bułgarii podejrzewanych o wypłacanie z bankomatów pieniędzy przy pomocy podrobionych kart płatniczych. Przy rozpracowaniu grupy, polscy funkcjonariusze współpracowali z policją bułgarską i Europolem.

Cała piątka usłyszała już zarzuty nielegalnego uzyskiwania danych, podrabiania środków płatniczych oraz usiłowania kradzieży.

- Zatrzymani skanowali karty głównie na terenie Wielkiej Brytanii, współpracując z szajką z Europy Wschodniej. Przestępcy montowali urządzenia do skanowania numerów kont i PIN, aby następnie te dane wykorzystać w Polsce - informuje Mariusz Ciarka, rzecznik małopolskiej policji.

Zatrzymani na gorącym uczynku

Według ustaleń policji, mężczyźni w wieku od 31 do 39 lat przyjechali do Krakowa, aby z polskich bankomatów wypłacać pieniądze skradzione z kont obcokrajowców. Dwaj z nich zostali zatrzymani w środę na gorącym uczynku, gdy wypłacali pieniądze z dwóch bankomatów przy użyciu podrobionej karty.

Pozostałych trzech członków grupy policjanci zatrzymali w tym samym czasie w dwóch krakowskich hotelach. Jeden z Bułgarów właśnie nanosił dane na paski magnetyczne kart płatniczych.

Podczas przeszukania hotelowych pokojów policjanci znaleźli urządzenie skanujące do danych z kart, laptopy, telefony, pendrive’y, kilkadziesiąt przerobionych kart płatniczych, a także zapiski z numerami PIN. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również pojazd o wartości ponad 100 tys. zł.

Mogli działać w innych miastach

Z zebranych przez policjantów informacji wynika, że zeskanowane w Wielkiej Brytanii numery przesyłane były do Krakowa. W hotelu podejrzani wgrywali dane na nowo tworzone karty. Z tak spreparowanymi kartami płatniczymi szli wypłacać pieniądze z bankomatów.

Działali w różnych miejscowościach, prawdopodobnie głównie w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Jak ustaliła policja, przestępcom w wielu przypadkach nie udało się wypłacić pieniędzy w polskich bankomatach, ponieważ obecne karty oprócz paska magnetycznego zabezpiecza także chip. Przy jego braku bankomat blokuje wypłatę. - Trwa ustalanie skali przestępczego procederu, a także pozostałych członków grupy – zaznaczył rzecznik policji.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: just,mmg/b / Źródło: PAP/TVN24 Kraków