TVN24 | Kraków

"Bił zeszytem po głowie, ciągnął za włosy, ubliżał". Ksiądz oskarżony o znęcanie się nad uczniami

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Akt oskarżenia przeciwko księdzuTVN24
wideo 2/3
ksiadz

Ksiądz Stanisław L. odpowie za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad uczniami. Miał bić dzieci zeszytami po głowach, ciągnąć za włosy i wyzywać. Akt oskarżenia przeciwko duchownemu trafił do sądu.

Śledztwo, które trwało ponad dwa lata, prowadziła prokuratura w Gorlicach. Według ustaleń śledczych 206 dzieci zostało od 2012 roku pokrzywdzonych działaniami katechety. To uczniowie klas I-III szkoły podstawowej.

- W akcie oskarżenia są liczne działania. Chodzi o znęcanie się zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wśród różnorodnych działań katechety były między innymi uderzanie zeszytem po głowie, ciągnięcie za włosy, poniżanie, ubliżanie  – powiedział prokurator rejonowy w Gorlicach Tadeusz Cebo.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Śledztwo po skardze uczennicy

Prokuratura rozpoczęła śledztwo w 2019 r., kiedy jedna z dziewczynek poskarżyła się, że ksiądz uderzył ją dziennikiem w głowę. Metody księdza potwierdziły inne dzieci podczas przesłuchań w obecności psychologa.

Jak przekazał prok. Cebo, Stanisław L. nie przyznał się do winy. Ksiądz jest zawieszony w obowiązkach nauczyciela w klasach I-III, ma zakaz kontaktowania się z byłymi uczniami. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Sprawa ma się toczyć w sądzie w Gorlicach.

Autor:wini/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock