Kraków

Dzwon Zygmunt obwieścił śmierć kardynała

Kraków

Dzwon Zygmunt zabił dla kardynała Macharskiego
tvn24Dzwon Zygmunt zabił o godz. 11

Punktualnie o godz. 11 z wieży Katedry na Wawelu rozbrzmiał dźwięk najsłynniejszego dzwonu. Zygmunt bije w najważniejszych dla miasta i kraju momentach. W ten sposób obwieszczono krakowianom informację o śmierci kard. Franciszka Macharskiego.

Kardynał Franciszek Macharski zmarł we wtorek rano w szpitalu uniwersyteckim w Krakowie.

O godz. 11 w Krakowie zabił dzwon Zygmunt, który obwieścił krakowianom śmierć kardynała Franciszka Macharskiego. Po południu o godz. 17.30 w Katedrze na Wawelu odprawiona zostanie msza św., której przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz.

Metropolita, przyjaciel Jana Pawła II

89-letni kard. Franciszek Macharski w latach 1979-2005 był metropolitą krakowskim. Jego poprzednikiem i wielkim przyjacielem był Karol Wojtyła. Sakrę biskupią ks. Macharski otrzymał z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r.; a w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską. Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.

W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.

Odwiedził go Franciszek

Podczas swojej wizyty w Polsce, kard. Macharskiego w szpitalu odwiedził papież Franciszek. Była to wizyta niespodziewana, której nie było w oficjalnym planie. - To była prywatna wizyta, związana z modlitwą o zdrowie - mówił wtedy kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie prof. Jerzy Wordliczek.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dzwon Zygmunt bije podczas świąt kościelnych i w najważniejszych dla Polaków chwilach. Rocznie takich okazji jest około 30, a są to między innymi Nowy Rok, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Dzień Konstytucji 3 Maja, Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie.

Ostatni raz jego dźwięk zabrzmiał nad Krakowem podczas wizyty papieża Franciszka na Wawelu.

Sylwetka kardynała Franciszka Macharskiego:

Sylwetka kardynała Franciszka Macharskiego
Sylwetka kardynała Franciszka Macharskiegotvn24

Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Barbara Maliszewska

Pozostałe wiadomości