TVN24 | Kraków

W garażu czyścił znalezione niewybuchy, jeden eksplodował. Ranny 14-latek trafił do szpitala

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP/TVN24
W masywie leśnym w Chrzanowie nastolatek znalazł trzy granaty
wideo 2/4
W masywie leśnym w Chrzanowie nastolatek znalazł trzy granaty

14-latek znalazł w lesie trzy niewybuchy. Próbował je własnoręcznie oczyścić, jeden eksplodował. Chłopiec został ranny i trafił do szpitala.

Chłopiec znalazł niewybuchy w masywie leśnym w Chrzanowie (Małopolska). Jako pasjonat przedmiotów pochodzących z II wojny światowej postanowił je wyczyścić. Jeden z granatów wybuchł. Odłamki raniły chłopca i powbijały się w ściany garażu. 14-latek trafił do szpitala.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Szukają kolejnych niewybuchów

- Od rana policjanci wspólnie z żołnierzami z 16. Batalionu Powietrzno–Desantowego z Krakowa przeszukują teren kompleksu leśnego, by sprawdzić, czy nie ma tam kolejnych niewybuchów – poinformował rzecznik małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

ZOBACZ TAKŻE: "Czułem się, jakbym stracił trzech synów". Dowódca saperów o wydarzeniach w Kuźni.

Chociaż od zakończenia działań wojennych II wojny światowej minęło 75 lat , to nadal możemy spotkać się z jej pozostałościami. Należy pamiętać, że niewypały i niewybuchy posiadają różnoraką formę i kształt, stąd też w przypadku jakiegokolwiek podejrzenia, że odnaleziony przedmiot może być niewypałem lub niewybuchem należy powiadomić Policję, a nie samemu podejmować próbę weryfikacji swego podejrzenia, gdyż z reguły w takim przypadku finał może być tragiczny. Poniżej przedstawiamy harmonogram prawidłowego zachowania się w przypadku odnalezienia niewybuchu: po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu pod żadnym pozorem nie wolno nim poruszać, przemieszczać lub przenosić w inne miejsce tego przedmiotu; znaleziony przedmiot przy wykorzystaniu podręcznych środków należy ogrodzić i oznaczyć w taki sposób, aby zabezpieczyć przed przypadkowym dostępem osób nieuprawnionych; w przypadku odnalezienia przedmiotu przez dzieci i młodzież, powinny one o tym zdarzeniu natychmiast powiadomić pierwszą napotkaną osobę dorosłą; po zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca znalezienia przedmiotu w miarę możliwości należy dobrać sobie do pomocy osobę lub osoby dorosłe, które będą ochraniać miejsce niebezpieczne przed dostępem osób nieuprawnionych; o znalezieniu przedmiotu należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji , podając lokalizację, w miarę możliwości rodzaj i ilość tych przedmiotów, sposób zabezpieczenia i oznakowania oraz swoje dane personalne, a po przybyciu na miejsce Policji należy wskazać miejsce lokalizacji niebezpiecznych przedmiotów.  

Autor:wini/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska policja