Kraków

Chciał ukraść przedmioty należące do byłych więźniów Auschwitz. Zatrzymany obywatel Niemiec

Kraków

47-letni Niemiec chciał wynieść eksponaty z terenu byłego obozu
Takie przedmioty chciał wynieść mężczyzna

Ochrona byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau zatrzymała 47–letniego obywatela Niemiec podczas próby kradzieży metalowych przedmiotów. - Policjanci i prokuratorzy ustalają szczegóły zdarzenia. Mężczyzna jest oskarżony o kradzież eksponatów muzealnych – informuje Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej policji.

- We wtorek ochroniarze muzeum zauważyli mężczyznę, który na terenie tzw. Kanady (miejsce, gdzie hitlerowcy gromadzili i magazynowali rzeczy więźniów) podnosił z ziemi różne przedmioty i chował je do siatki - relacjonuje w rozmowie z portalem tvn24.pl Bartosz Bartyzel, rzecznik muzeum Auschwitz-Birkenau.

Widelec, nożyczki...

Strażnicy natychmiast interweniowali. Przy zatrzymanym mężczyźnie znaleziono między innymi widelec, kawałki szklanych butelek, porcelanowe elementy i fragmenty nożyczek.

Niedoszły złodziej trafił w ręce policji. - W trakcie prowadzonych czynności śledczy ustalili, że zabezpieczone przedmioty pochodzą z terenu Muzeum w Brzezince. Natomiast obywatel Niemiec otrzymał zarzut kradzieży dobra o szczególnym znaczeniu dla dobra kultury - informuje Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej policji. Zatrzymany mężczyzna tłumaczył, że przedmioty zabrał w celach edukacyjnych, bo sam jest nauczycielem.

Mężczyźnie grozi nawet 10 lat więzienia.

Skradzione przedmioty wkrótce zostaną zwrócone do muzeum.

Autor: KMK/kwoj / Źródło: TVN 24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Policja Oświęcim

Pozostałe wiadomości