Kraków

Były rzecznik KRS przeniesiony do innego wydziału. "Próba zastraszenia"

Kraków

Sędzia Żurek przeniesiony
tvn24Waldemar Żurek został przeniesiony

Sędzia Waldemar Żurek, były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, został przeniesiony do wydziału I cywilnego krakowskiego sądu. Taką decyzję podjęła Dagmara Pawełczyk-Woicka, nominowana przez Zbigniewa Ziobrę prezes krakowskiej okręgówki.

W zeszłym tygodniu zebrało się 16-osobowe kolegium sądu okręgowego, które miało zaopiniować plan przeniesienia sędziego Żurka. Jednak tuż przed głosowaniem aż 14 członków kolegium opuściło salę. Zagłosowało dwóch członków, jeden z nich był za, drugi przeciw.

Pozostali członkowie kolegium zwracali uwagę, że w tej sprawie zbyt mało informacji zostało im przedstawionych.

Próba zastraszenia sędziów?

Prezes sądu Dagmara Pawełczyk-Woicka argumentowała za przeniesieniem Żurka, mówiąc, że konieczne jest wzmocnienie kadrowe wydziału I. Były rzecznik KRS nie zgadza się jednak z tą opinią, twierdząc, że zarówno wydział I cywilny, jak i wydział II odwoławczy mają zaległości, które trzeba nadrobić.

Decyzję prezes sądu skomentowały również stowarzyszenia sędziowskie Temis i Iustitia. W opublikowanych komunikatach zwracają one uwagę, że decyzja nie ma związku z merytoryczną oceną działalności tych wydziałów, a jest próbą zastraszenia sędziów, którzy działają przeciwko wprowadzanym przez PiS zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

Sędzia Żurek na razie nie komentuje decyzji prezes sądu.

Autor: wini/ao / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości