Policjant ugodzony nożem w trakcie interwencji. Zaatakował go miejski radny

TVN24

Wejście do sklepu, przed którym rozegrała się awanturaPolicja świetokrzyska
wideo 2/2

W trakcie interwencji przed sklepem spożywczym w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie), policjant został ugodzony nożem w plecy. Agresora i jego kolegę obezwładnili funkcjonariusze z pomocą świadków. Okazało się, że napastnikiem był miejscowy radny.

W sobotę po godzinie 11 policja otrzymała zgłoszenie dotyczące mężczyzny, który miał grozić nożem jednej z klientek sklepu.

- Na miejsce pojechał patrol policji, który zastał mężczyznę bawiącego się nożem przed sklepem. Policjanci podjęli interwencję. Wtedy ze sklepu wyszedł drugi mężczyzna, który stanął w obronie tego pierwszego. Wywiązała się szamotanina, podczas której drugi mężczyzna uderzył dwa razy nożem w plecy policjanta. Próbował również sięgnąć po jego broń - relacjonuje Tomasz Piwowarski, oficer prasowy policji w Busku-Zdroju.

W trakcie szamotaniny, drugi z funkcjonariuszy doznał rozcięcia dłoni. Nagranie z interwencji zostało udostępnione przez Polską Policję na oficjalnym koncie na twitterze:

Nagranie z interwencji na twittera wrzuciła Polska Policja
twitter.com/PolskaPolicja

Obaj mężczyźni zostali obezwładnieni, w czym pomogli świadkowie, a następnie zatrzymani. To 32-letni mieszkaniec Buska-Zdroju oraz 37-letni mieszkaniec Kielc.

- Nie wiadomo, czy byli trzeźwi, ale istnieje podejrzenie, że mogli być pod wpływem środków odurzających. Zostaną wykonane badania krwi - dodaje policjant.

Policjant został odwieziony do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Napastnik, miejski radny

Początkowo lokalne media, a także radio RMF FM nieoficjalnie informowały, że jeden z zatrzymanych - 32-latek - jest buskim radnym. To samo wynikało z informacji, jakie otrzymywaliśmy na Kontakt 24. Doniesienia te potwierdził przewodniczący rady miejskiej Buska-Zdroju Robert Burchan.

Nóż znaleziony przy 37-latku z Kielc, od którego zaczęła się interwencja
KPP Busko-Zdrój

- Ja w tym momencie jestem w wielkim szoku i ubolewam nad tym co się stało, nad tym co jeden z naszych radnych dzisiaj zrobił. Życzyłbym szybkiego powrotu do zdrowia panu policjantowi, wiemy, że już wyszedł ze szpitala, ma jakieś delikatne rany, ale jednak jest to uszczerbek na zdrowiu. W szoku jestem, nie wiem co mam powiedzieć. Nie jest nam potrzebna taka "promocja" gminy Busko-Zdrój - mówi przewodniczący Burchan.

"Mówił, że ich pozwalnia"

Skontaktowała się z nami także kobieta, która twierdzi, że była świadkiem zdarzenia.

- Radny przyszedł do kolegi, który ma stoisko z telefonami. Potem poszedł do sklepu. Zaczął wyzywać pracownice, krzyczeć, awanturował się. Klientka zwróciła mu uwagę, żeby się uspokoił. On wtedy wyjął ten nóż. Pracownice tego sklepu wyprowadziły klientkę tyłem, również koleżanka pracująca na kasie wyszła, bo była mocno przestraszona - relacjonuje kobieta, która chce zachować anonimowość.

- Radny też wyszedł ze sklepu. Na zewnątrz zaczął krzyczeć, wyzywać ludzi, mówił, że ich pozwalnia. W sklepie był znajomy policjant po cywilu, który zadzwonił po policję. Policjanci przyjechali, dwóch położyło radnego na schodach. Nie mogli sobie z nim poradzić, bo on zaczął się rzucać. Podbiegł jakiś chłopak, który usiadł na tym radnym. Zanim policjanci wyjęli kajdanki ten radny wyjął nóż i dźgnął policjanta - mówi.

Za czynną napaść na policjanta grozi do 10 lat więzienia, ale - jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki - kwalifikacja czynu może być inna. "Z-ca Prokuratora Generalnego polecił zakwalifikowanie czynu jako usiłowanie zabójstwa - grozi mu 25 więzienia" - napisał na Twitterze. I kolejnym wpisie dodał, że jest wniosek o tymczasowy areszt 32-latka.

Do zdarzenia doszło w Busku-Zdroju:

Mapa Targeo

Autor: ank/kab/ib/r / Źródło: TVN24 Kraków/Kontakt24/PAP