TVN24 | Kraków

Zniszczył XIX-wieczną kapliczkę, bo "chciał się popisać przed kolegami"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Bochnia (Małopolska)
Bochnia (Małopolska)Google Earth
wideo 2/4
bochnia

Policjanci z Bochni (Małopolska) zatrzymali młodego mężczyznę, podejrzanego o uszkodzenie zabytkowej kapliczki. Zdaniem śledczych 19-latek celowo wyrwał figurkę z cokołu, a następnie ją zniszczył.

Figurka Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, która stała w kapliczce w Parku Uzbornia w Bochni, jest datowana na 1880 rok. Według historycznych przekazów ufundowała ją Maria Maiss, żona ówczesnego burmistrza miasta, jako podziękowanie za uratowanie dziecka.

Wandal wyrwał figurkę z cokołu, a liczne oderwane od całości elementy – zdaniem śledczych - wskazywały na celowe działanie.

Uszkodzona figurkaKPP Bochnia

"Chciał się popisać"

W sprawie zatrzymano 19-letniego bochnianina. Jak przekazał rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń, w trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał się do uszkodzenia rzeźby, opisując przebieg zdarzenia. - Sprawca twierdził, że będąc pod wpływem alkoholu, chciał się popisać przed kolegami – przekazał rzecznik. 19-latkowi postawiono zarzut zniszczenia mienia, za co grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Policjant przypomniał, że kapliczka z figurką od lat była miejscem spotkań mieszkańców Bochni, którzy gromadzili się przy niej w trakcie nabożeństw majowych.

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPP Bochnia

Pozostałe wiadomości