Kraków

Sąd w Krośnie uznał protest. Wybory w Brzyskach mogą być powtórzone

Kraków


Sąd Okręgowy w Krośnie na Podkarpaciu wziął pod uwagę protest wyborczy dotyczący wyborów do rady gminy w Brzyskach (woj. podkarpackie). Zostały uznane za nieważne z powodu błędu komisji i prawdopodobnie zostaną powtórzone.

Protesty wyborczy dotyczył działania komisji wyborczej z okręgu 11. w Ujeździe na Podkarpaciu (powiat jasielski). Jak ustalili sędziowie, członkowie komisji wydali tam 214 kart do głosowania, a z urny wyjęli jedną więcej.

Tymczasem kandydat, który zdobył w tym okręgu mandat radnego wygrał z konkurentem właśnie większością jednego głosu. Pawła Gołąb i Ryszard Józef Żygłowicz uzyskali odpowiednio 90 i 89 głosów. Radym został Gołąb.

- Komisja nie potrafiła wytłumaczyć zaistniałej sytuacji – mówi Artur Lipiński, rzecznik sądu okręgowego w Krośnie. – Sąd uwzględnił protest wyborczy, jeżeli się uprawomocni, to wybory w tym jednym okręgu zostaną przeprowadzone jeszcze raz – dodaje Lipiński.

Błąd tylko w jednym obwodzie

Lipiński podkreślił, że nieważność wyboru radnego do rady gminy Brzyska sąd stwierdził tylko w jednym obwodzie - w Ujeździe, w okręgu wyborczym nr 11. Komisarz wyborczy w Krośnie sędzia Arkadiusz Trojanowski wyjaśnił, że w tym wypadku okręg wyborczy i obwód wyborczy pokrywają się ze sobą, w związku z tym, jeżeli postanowienie sądu się uprawomocni, to wybory do rady gminy Brzyska trzeba będzie powtórzyć w całym okręgu nr 11.

Kandydaci mogą się zażalić

- Pawłowi Gołąbowi, który wygrał z konkurentem większością jednego głosu, mandat został już odebrany – mówi Artur Lipiński. Sąd zdecydował przeprowadzić ponowne wybory z udziałem Gołąbia i Józefa Żygłowicza, który zyskał jeden głos mniej. Lipiński dodaje, że kandydaci mogą złożyć zażalenie do sądu apelacyjnego oraz wniosek o uzasadnienie. Mają na to 7 dni.

Komisarz nie wie, czy będzie się odwoływał

Komisarz wyborczy nie wie jeszcze, czy będzie się odwoływać od postanowienia sądu. Podobnie jak kandydaci, ma tydzień na złożenie apelacji. Później sąd odwoławczy w ciągu 30 dni musi rozpatrzyć sprawę. W przypadku uprawomocnienia się decyzji o przeprowadzeniu ponownych wyborów o ich terminie zdecyduje wojewoda podkarpacki.

Wybory do rady gminy w Brzyskach będą powtórzone:

Mapa Targeo

Autor: KMK/ PD / Źródło: TVN 24 Kraków/ PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości