Kraków

Bezgłośny autobus do Morskiego Oka zastąpi konie?

Kraków

Trwa test elektrycznego autobusu w Zakopanem
Maciej Stasiński / koko | TVN24 KrakówW Zakopanem kursuje elektryczny autobus

W Zakopanem testują autobus elektryczny. Pojazd miałby jeździć na trasie do Kuźnic. Niewykluczone, że mógłby także zastąpić konne zaprzęgi w drodze na Morskie Oko.

- Transport elektryczny to przyszłość dla Zakopanego. Zdajemy sobie sprawę, że ekologia nie jest tania, ale na pewno to się miastu opłaci – zapowiedział burmistrz Zakopanego Janusz Majcher. Dodał, że miasto - zwłaszcza zimą, kiedy występuje zjawisko inwersji - ma problem ze smogiem.

- Transport elektryczny na drodze na terenie parku narodowego jest konieczny – dodał dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński. - Do Kuźnic, gdzie ma jeździć autobus, w sezonie turystycznym przemieszczają się tysiące turystów. By ten transport nie był uciążliwy dla przyrody i samych turystów, konieczne jest rozwiązanie ekologiczne. Autobus elektryczny spełnia te warunki – podkreślił.

Testy na Morskim Oku

Pojazd był także testowany na trasie do Morskiego Oka. Nie wiadomo jednak, czy autobusy zastąpią konie. - To rozwiązanie między tradycją hodowli i użytkowania koni, a nowoczesnością – powiedział Skawiński.

Likwidacji konnych zaprzęgów na tym szlaku domagają się obrońcy praw zwierząt. Spór o transport turystów do schroniska w Morskim Oku trwa od kilku miesięcy. Latem aktywiści z fundacji Viva przerobili logo TPN i zamieścili je na plakatach z apelem, by nie korzystać z przejazdów konnych na tym szlaku. Ich zdaniem zwierzęta przemęczają się ciągnąc pod górę zbyt dużą liczbę turystów.

Popularne rozwiązanie

Silnik autobusu nie emituje spalin i nie wydaje hałasu. Energia do napędzania gromadzona jest w dwóch bateriach o wadze 700 kg każda. Mateusz Figaszewski z firmy Solaris twierdzi, że przejechanie takim autobusem 100 km to koszt około 50-60 zł. (trzykrotnie mniej, niż przejazd tradycyjnym dieslem). Zakup takiego autobusu, który może zabrać 60 pasażerów, to koszt około 2 mln zł.

Urząd miasta Zakopane, wspólnie z Polskimi Kolejami Górskimi i Tatrzańskim Parkiem Narodowym, chce na zakup autobusów pozyskać fundusze unijne.

Autobus będzie kursował z centrum Zakopanego do Kuźnic.

Mapa Targeo

Autor: koko//par,ja / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków | Maciej Stasiński

Pozostałe wiadomości