Bez orzeczenia to nie jest zdanie - Kraków odpiera zarzuty o manipulację. "Wesołość na sali...."

Kraków

Fakty TVNHasło miasta nie podoba się Inicjatywnie "Kraków Przeciwko Igrzyskom"

Trwa proces wytoczony miastu przez inicjatywę Kraków Przeciw Igrzyskom, która zarzuca urzędnikom manipulacje. Ci, podczas czwartkowej rozprawy, postanowili uciec się do kruczków prawno-językowych. - Hasło "Bo igrzyska to metoda na smog" nie jest zdaniem, ponieważ nie zawiera orzeczenia i nie zawiera kropki, więc nie można go rozpatrywać jako twierdzenia pozytywnego lub negatywnego - tłumaczyła pełnomocniczka miasta.

Słowa pełnomocniczki przytoczył Arkadiusz Radwan, prawnik inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom. Rzecznik urzędu miasta nie chciał tego przyznać wprost.

- Nasz pełnomocnik prowadzi sprawę zgodnie z regułami postępowania procesowego. Nie będę potwierdzał, ani zaprzeczał, jakich argumentów użyto - mówi Filip Szatanik, rzecznik urzędu miasta. – Naszym oficjalnym stanowiskiem jest to, iż uważamy, że igrzyska pomogą w walce ze smogiem – dodaje.

Radwan przekonuje, że linia obrony przyjęta podczas procesu wzbudziła wesołość na sali.

- Na stwierdzenie pani reprezentującej miasto, zapytałem, czy wszystkich niecenzuralnych napisów na krakowskich murach, które nie zawierają zwykle kropek i orzeczeń, także nie można ocenić – wyjaśnia Arkadiusz Radwan.

Wyrok w poniedziałek?

W czasie rozprawy przesłuchano dwóch świadków i wnioskodawcę. W piątek przed wymiarem sprawiedliwości zeznawać będzie marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

Wyrok w sprawie zapadnie prawdopodobnie w poniedziałek. Choć wniosek złożono w trybie referendalnym, to sprawa nieco się przeciągnęła i nie została rozpatrzona w ciągu 24 godzin.

Kraków pozwany

Inicjatywa Kraków Przeciw Igrzyskom złożyła we wtorek pozew przeciwko gminie Kraków w sprawie nieprawdziwej informacji na materiałach reklamowych. Wątpliwości budzi hasło: "Igrzyska to metoda na smog".

Przeciwnicy imprezy nie widzą związku między jej organizacją igrzysk, a działaniami mającymi na celu walkę ze smogiem.

Podobne zastrzeżenia zgłaszał wcześniej Krakowski Alarm Smogowy.

Władze miasta, tłumaczyły wcześniej, że informacja jest rzetelna, bo organizacja igrzysk przyspieszyłaby modernizację sieci ciepłowniczych, likwidację palenisk węglowych, termomodernizację oraz realizację gminnych programów ograniczania emisji w Myślenicach, Kościelisku, Bukowinie Tatrzańskiej i Zakopanem.

Autor: KMK/b / Źródło: TVN 24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: krakow2022.org