Będzie pozew za kontrowersyjne logo? "Rozmawiamy z prawnikami"

Kraków

materiały prasoweTakie logo zaproponowali obrońcy praw zwierząt

Tatrzański Park Narodowy prawdopodobnie pozwie fundację Viva, która wykorzystała na swoich plakatach przerobione logo TPN. Zamiast kozicy, na logotypie widnieje leżący na grzbiecie koń z wyciągniętymi kopytami.

- Prawdopodobnie wystąpimy w tej sprawie do sądu. Teraz konsultujemy się z prawnikami w jaki sposób wykonać tę operację – mówi Łukasz Janczy z TPN.

Chcieli, aby TPN dostrzegł problem

- Żadnego pisma jeszcze w tej sprawie nie dostałem. Jak dotrze do nas, to będę mógł się wypowiedzieć na ten temat – odpowiada Cezary Wyszyński, prezes fundacji Viva.

Aktywiści z fundacji przerobili logo TPN i zamieścili je na plakatach z apelem, by nie korzystać z przejazdów konnych na szlaku do Morskiego Oka. Plakaty wisiały przez całe wakacje na Krupówkach, przy dworcu PKS, a także pojawiały się na telebimie na deptaku.

- Jeżeli 20 proc. koni trafiło na rzeź a trzy padły na trasie, ta sprawa jest mordercza. Dlatego logotyp, który proponujemy jest bardziej adekwatny. Naszym zdaniem ten pomysł pasuje, żeby zwrócić uwagę na problem – podkreśla Wyszyński. Poza kontrowersyjnym logo na plakacie widnieje zdjęcie leżącego konia Jordka, który w lipcu 2009 roku padł ciągnąc wóz z turystami.

- Życzylibyśmy sobie, żeby transport został zastąpiony pojazdami elektrycznymi. Te konie pracują w permanentnym przeciążeniu, skutkuje to szybkim ich „zużyciem” i oddaniem na rzeź – uważa Wyszyński.

Plakaty wisiały przez całe wakacje na Krupówkacharchiwum Fundacja Viva

"Nie mamy wpływu na opinię obrońców zwierząt"

Obrońcy praw zwierząt chcą likwidacji konnych zaprzęgów do Morskiego Oka. Ich zdaniem zwierzęta przemęczają się ciągnąc pod górę zbyt dużą liczbę turystów.

Oskarżenia ekologów odpiera Tatrzański Park Narodowy. - Koń nie jest zwierzęciem tanim ani w zakupie, ani w utrzymaniu. Nadmierna eksploatacja koni i celowe ich zamęczanie jest ekonomicznie nieopłacalne. Przeprowadzone w roku 2011, 2012 oraz 2013 badania weterynaryjne wszystkich koni pracujących na tej trasie nie potwierdzają tezy o wymianie koni z powodu ich „wyeksploatowania” – twierdzi TPN.

Ekolodzy chcą likwidacji konnego transportu do Morskiego Okatvn24

Konie wożą turystów z Palenicy Białczańskiej na Morskie Oko

Mapa Targeo

Autor: ał/par / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe