Apel do papieża ws. krakowskiego smogu we włoskiej gazecie

TVN24

TVN24 KrakówApel do papieża Franciszka ukazał się we włoskiej gazecie "La Repubblica"

Krakowscy aktywiści zaniepokojeni stanem krakowskiego powietrza o pomoc postanowili poprosić papieża. Zrobili to w sposób nietypowy i ogłoszenie zamieścili w gazecie, którą papież podobno Franciszek czyta codziennie. "Smog zabija nas codziennie! Twój głos może uratować tysiące mieszkańców Krakowa" – napisali.

Apel krakowskich aktywistów pojawił się we włoskiej gazecie "La Repubblica". Jak twierdzą krakowianie, zdecydowali się na to pismo, bo papież Franciszek podobno czyta je codziennie.

"Cierpią, chorują, umierają"

"Papieżu Franciszku! Pomóż nam! Smog zabija nas codziennie! Twój głos może uratować tysiące mieszkańców Krakowa. Kraków potrzebuje twojego głosu. Głosu, który obudzi sumienia i pokona bezradność" – rozpoczynają swój apel aktywiści z inicjatywy Powietrze dla Krakowa.

Jak piszą w dalszej części, przez najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce "cierpią, chorują i umierają".

Jak powiedzieli aktywiści w rozmowie z TVN24, byliby zadowoleni, gdyby papież Franciszek podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży zaapelował do mieszkańców miasta, by ci zwiększyli swoją świadomość ekologiczną. Chcieliby też, by na apel zwrócili uwagę miejscy urzędnicy.

- Mamy nadzieje, że papież zwróci się w stronę rządzących. Należy pamiętać, że tezy które głosi papież, mają uniwersalny charakter. Są skierowane zarówno w stronę wierzących, jak i niewierzących – mówi Mateusz Budziakowski z inicjatywy Powietrze dla Krakowa.

"Takie rzeczy załatwia się po cichu"

Samym urzędnikom apel do gustu przypadł, niestety jego forma już nie.

- Biorąc pod uwagę rangę osoby, mogę tylko powiedzieć, że tego typu rzeczy załatwia się po cichu i informuje się po załatwieniu a nie robi się spektakularnego wizerunkowego eventu – skomentował w rozmowie z TVN24 Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Jak dodał, miasto współpracuje z kurią w sprawach jakości powietrza. Według zawartej umowy, duchowni podczas mszy mają apelować do mieszkańców o niepalenie w piecach.

Papież Franciszek przyjedzie do Krakowa z okazji Światowych Dni Młodzieży. Te odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca.

Warto zauważyć, że jeśli nawet papież Franciszek nie zaapeluje do mieszkańców o poprawę jakości powietrza, to w planach jego pobytu jest przejazd tramwajem. To może zwrócić uwagę krakowian na ekologiczne sposoby poruszania się po mieście.

Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków