Kraków

64 metry pod ziemią. W Wieliczce powstaje film

Kraków

Witold FlakMagia wielickiej kopalni zachwyciła reżysrkę. Urszula Nawrot - odtwórczyni głównej roli we własnym filmie

Pod ziemią przez kilka dni były kręcone zdjęcia do filmu „The Dream”. - Pleneru poszukiwaliśmy w wielu miejscach, wielicka kopalnia okazała się bezkonkurencyjna: tu jest magia – zaznacza reżyserka Urszula Nawrot.

"The Dream" to artystyczny projekt Urszuli Nawrot, która sama reżyseruje go na podstawie własnego scenariusza, a także gra w nim główną rolę.

Magia 64 metry pod ziemią

Sceny realizowano m. in. w kaplicy św. Antoniego, gdzie mieszczą się solne rzeźby. - Świat tych solnych figur, roztopionych przez upływ czasu, to świadectwo przemijania i jednocześnie symbol sacrum, które jest niezależne od materialnego, ignoruje jego przemijanie - wyjaśnia wybór miejsca i swój zachwyt nad nim reżyserka, która jest jednocześnie aktorką i autorką scenariusza.

To najstarsza z kopalnianych kaplic, która pochodzi z XVII wieku. Zdjęcia ekipa kręciła też w komorze Michałowice. Poza Wieliczką zdjecia do filmu realizowane były już w Warszawie, w studio filmowym i w katedrze praskiej. Później ekipa chce urozmaicić obraz widokami z Irlandii.

- Urszula Nawrot realizuje swój projekt bez pośpiechu. Zależy jej na jakości, ale do końca roku planuje skończyć zdjęcia, bo pretenduje do przyszłorocznych światowych festiwali - informuje Monika Szczepa z Kopalni Soli w Wieliczce. - Nie wiadomo jeszcze kiedy szersza publiczność obejrzy film - dodaje.

Film bez dialogów

"The Dream" będzie obrazem bez dialogów. To zdaniem reżyserki najlepszy sposób na dotarcie do widzów z jego przesłaniem. - Źródło zła tkwi w nas, nawet jeśli czujemy się opuszczeni przez Boga, to On nam towarzyszy i pozwala stawić opór złu, to przesłanie płynące z filmu - tłumaczy Urszula Nawrot. - Opowiada on o poszukiwaniu własnej drogi, miłości, zrozumienia różnicy między dobrem i złem, o pułapkach, w jakie popadamy kierując się pychą - dodaje.

- To bardzo artystyczny projekt o poszukiwaniu sensu w życiu, poznaniu tego, co najważniejsze, o miłości kobiety do mężczyzny - mówi Szczepa.

Wieliczka popularna wśród reżyserów

Wieliczka cieszy się coraz większym zainteresowaniem reżyserów. "The Dream” to już druga produkcja w tym roku, która powstaje w kopalni. W styczniu pod ziemą pracowała ekipa norwesko-brytyjsko-polska realizująca zdjęcia do filmu "Sól". W zeszłym roku w kopalni nakręcono teledyski do bollywoodzkiej produkcji "The Rhythm", podziemne obrazy powstały też do "Seksmisji" Juliusza Machulskiego oraz filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego. W latach 70. i 80. wśród soli kręcono "Na Srebrnym Globie" Andrzeja Żuławskiego oraz "Okrągły tydzień" Tadeusza Kiljańskiego.

Autor: nf / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Witold Flak

Pozostałe wiadomości