Kraków

Kraków

Małopolskie Łącko może poszczycić się już nie tylko produkcją słynnej śliwowicy, ale także „Słownikiem gwary górali łąckich”. Wydana właśnie publikacja zawiera kilka tysięcy haseł: - Chcemy ocalić te słowa od zapomnienia - tłumaczy autorka.

Prokuratura oskarżyła 30-letniego Arkadiusza M. o napaść na taksówkarza. Oskarżony nie miał czym zapłacić za kurs, więc zaatakował kierowcę kamieniem oraz nożem. Ten broniąc się, ranił napastnika. Zdaniem śledczych nie przekroczył granic obrony koniecznej.

Ponad milion turystów odwiedziło w 2012 roku kopalnię soli w Wieliczce. To o 5 proc. więcej niż w roku poprzednim. Tylko w grudniu do kopalni przyjechało ponad 45 tys. osób.

Ulicami Krakowa przeszło kilkaset osób, które mają dość oddychania szkodliwym dla zdrowia powietrzem. Protestujący żądają natychmiastowej reakcji władz miasta. Według WHO, stolica Małopolski jest w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie.

Obrączkowanie dzikich ptaków, wizyta w ogrodzie zoologicznym w zimowej scenerii, liczne pokazy i warsztaty, to tylko kilka z wielu atrakcji programu krakowskiej Nocy Biologów 2013.

Zaostrza się spór o likwidację szkół w Krakowie. Rodzice, uczniowie i nauczyciele protestują, bo nie zgadzają się na zamknięcie placówek, do których chodzą ich dzieci. Wiceprezydent odpowiedzialna za edukację przekonuje jednak, że restrukturyzacja jest konieczna.

W ostatnim tygodniu na grypę w Małopolsce zachorowało ponad 14 tys. osób. Wśród nich jest 5 przypadków z wirusem A/H1N1. Trzy odnotowano w Szpitalu w Suchej Beskidzkiej. Pozostałe dwa to pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy oprócz świńskiej grypy chorowali na nowotwór. Oboje już nie żyją.

20-letni Adam M. roznosił w Krakowie zawiadomienia o rzekomej zmianie numeru konta do dokonywania opłat za mieszkanie. Wpadł dzięki czujności jednej z osób, które próbował oszukać.

- Odbiegamy od krajów Europy zachodniej, a potrzeby rosną w sposób dramatyczny - nie ukrywa Krajowy Konultant do spraw Geriatrii. Prof. Tomasz Grodzicki cieszy się, że WOŚP po raz pierwszy zagra także dla osób starszych. -To ogromna zaleta Orkiestry, że zwraca uwagę na sprawę, o której wcześniej mówiło się bardzo niewiele.