Kraków

Kraków

Z miesiąca na miesiąc do Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami zgłasza się coraz więcej ludzi proszących o jedzenie dla psa czy kota. - Gdyby te osoby nie dostały tej karmy od nas, to ich zwierzęta nie miałyby co jeść – mówi Joanna Retel z KTOZ.

Władze krakowskich struktur Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego podpisały porozumienie mówiące o "politycznej i programowej" współpracy na rzecz miasta.

Krakowska prokuratura oskarżyła dwóch obywateli Wietnamu o to, że uprawiali konopie i produkowali marihuanę. Ich plantacje znaleziono w Zabierzowie (niedaleko Krakowa) i w Zabrzu (woj. śląskie). Łączną wartość narkotyków oszacowano na ponad siedem milionów złotych.

Kraków chce przeznaczyć ponad 130 mln zł na walkę ze smogiem. Oprócz środków pozyskanych z zewnątrz, miasto planuje zwiększyć własne wydatki na ten cel. Samorządowcy chcą, by w ciągu pięciu lat jakość krakowskiego powietrza zaczęła spełniać dopuszczalne normy.

Krakowska prokuratura przedstawiła 24-letniemu Piotrowi L. i o rok młodszemu Daminowi S. zarzuty okradzenia grobów z jednego z krakowskich cmentarzy.

Od lutego pracę lekarzy z krakowskiego szpitala im. Jana Pawła II ułatwi supernowoczesny angiograf. Robot Artis zeego, bo tak się nazywa sprzęt, poprawi jakość badań naczyń krwionośnych i uprości wykonywanie zabiegów.

W Krakowie trwa spór o jedną z ważnych miejskich ulic. Drogowcy planują przebudować Mogilską zostawiając po dwa pasy ruchu w każdą stonę. Części mieszkańców to się nie podoba. Chcą węższej ulicy, a za to więcej miejsc parkingowych i chodników.

Około stu kibiców przeszło w czwartek ulicami Krakowa domagając się zwolnienia z aresztu kolegów, zatrzymanych w związku z głośnym morderstwem innego kibica o pseudonimie "Człowiek". Męźczyźni, którzy siedzą w areszcie są oskarżeni o jego zabójstwo.

Prały, gotowały, a nawet niańczyły dzieci esesmanów. Mogły obserwować obozowych oprawców w ich własnych domach, bo tam pracowały. Opowieści młodych Polek stały się podstawą publikacji wydanej właśnie przez Muzeum Auschwitz.

Krakowscy radni podjęli już decyzję w sprawie likwidacji szkół. Zamiast planowanych dziewięciu zamknięte zostaną tylko dwie placówki. Po licznych protestach władze miasta wycofały się z szeroko zakrojonej restukturyzacji.

- Myślę, że te kufle były okazjonalnie używane. Myślę, że jakiś magnat w rodzaju Radziwiłła czy Sapiehy sobie nie żałował i pił piwo z takiego kufla – chwali się zakupami prof. Jan Ostrowski, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Skarbiec Koronny wzbogacił się o cztery cenne eksponaty.

Krakowska prokuratura oskarżyła Michała N. o oszustwo prawie 100 osób. Mężczyzna oferował im karty umożliwiające wstęp do klubów i ośrodków rekreacyjno-sportowych. Brał pieniądze, a klienci zakupu nie dostawali.