400 kierowców chciało sprawdzić trzeźwość, szli na komisariaty

 
TVN24Na drogach nie brakowało kierowców na podwójnym gazie

1 stycznia do krakowskich komisariatów zgłosiło się około 400 osób, które chciały sprawdzić przed wejściem do samochodu, czy w ich żyłach krąży jeszcze alkohol. - To dobra tendencja - chwali policja.

- Najwięcej chętnych na badanie, bo aż 200 osób przyszło do komisariatu przy ul. Lubicz, który znajduje się w centrum miasta – wylicza Mariusz Ciarka z małopolskiej policji.

I podkreśla, że prawie wszyscy, którzy po nocnym sylwestrowym szaleństwie chcieli się przebadać to młodzi ludzie. - Dobra tendencja, świadczy o wzroście świadomości wśród kierujących - ocenia funkcjonariusz.

Jedni dmuchają, inni wsiadają

Mimo to na drogach nie brakowało kierowców na tzw. podwójnym gazie. - Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni małopolska policja zatrzymała blisko 40 pijanych kierujących – informuje Mariusz Ciarka.

Kierowcy ruszają w drogę nie tylko po alkoholu. - Wczoraj zatrzymano młodego mężczyznę pod wpływem środków odurzających – dodał rzecznik małopolskiej policji.

Przypomina, że również osoby po środkach odurzających mogą sprawdzić przed drogą swój stan trzeźwości na urządzeniu dostępnym w komisariacie policji lub często udostępnianym na stacji paliw.

Ile za promil?

Kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi jest od 0,2 do 0,5 promila) skutkuje odpowiedzialnością za wykroczenie, jego konsekwencją może być grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, a nawet pozbawienie wolności.

Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 ‰ ) to przestępstwo. Jego konsekwencją może być pozbawienie wolności do 2 lat, ograniczenie wolności lub grzywna a także zakaz prowadzenia pojazdów na czas od roku do 10 lat.

Wypadki pijanych kierowców

W 2013 roku doszło do 2101 wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. Zginęło w nich 265 osób, a liczba rannych wyniosła 2727. Najczęstszą przyczyną wypadków, według statystyk, było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Po wypadku, do jakiego doszło w Kamieniu Pomorskim, gdzie w Nowy Rok w grupę ośmiu osób wjechał samochód. w skutek czego przeżyło tylko dwoje dzieci rozgorzała dyskusja na temat niskich kar dla kierowców na podwójnym gazie. CZYTAJ WIĘCEJ.

Zobacz jakie inne propozycje kar dla pijanych kierowców przedstawiali internauci

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Kierowca pod wpływem
Kierowca pod wpływemtvn24

Autor: koko/i / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości