Kraków

15 hektarów, 819 milionów złotych, 5 lat na budowę. W Krakowie powstanie klinika "na miarę XXI wieku"

Kraków

tvn24W Prokocimiu ma powstać nowy szpital

819 milionów złotych będzie kosztowała budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu. Przyjęcie pierwszych pacjentów planowane jest na 2019 rok.

Konsorcjum Warbud wygrało w przetargu na budowę nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu – ogłosił w środę prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler. Zakończenie budowy szpitala planowane jest na rok 2019.

Jak wyjaśnił prorektor, Warbud złożył najkorzystniejszą ofertę, opiewającą na kwotę 819 mln zł.

Lepsze warunki dla chorych i lekarzy

- Jeżeli budowa rozpocznie się w roku 2015, to jestem przekonany, że w roku 2017 będziecie państwo przecinać wstęgi kończące samą budowę, bez wyposażenia, a więc o rok wcześniej niż jest planowane – mówił obecny na konferencji wiceminister zdrowia Cezary Rzemek. Wskazał, że nowa siedziba szpitala stworzy lepsze warunki dostępu do nowoczesnej medycyny zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy.

Wielki kompleks nowoczesnych klinik

Nowa siedziba zbudowana zostanie na ponad 15 ha i będzie stanowić dopełnienie akademickiego kampusu medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie-Prokocimiu.

Na ponad 100 tys. m kw. powierzchni użytkowej znajdą się w niej 24 sale operacyjne i 925 łóżek dla pacjentów.

W skład kompleksu szpitalnego wchodzić będą: zespół klinik (niezabiegowych i zabiegowych), zespół operacyjny, oddział intensywnej opieki medycznej, szpitalny oddział ratunkowy, zespół jednodniowej hospitalizacji oraz zaplecze dydaktyczne.

Zamiast "Wawelu" będzie "jumbo jet"

- Nie wyobrażam sobie Krakowa bez nowoczesnego szpitala uniwersyteckiego. Ktoś mówił o tym szpitalu jako o "Wawelu krakowskiej medycyny" - mówi dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Barbara Bulanowska. Nowa placówka ma być kliniką na miarę XXI wieku. - NFZ jest zainteresowany kupowaniem "jumbo jeta", a nie "Wawelu" - dodaje Bulanowska.

Inwestorem nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie - Prokocimiu jest Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Nowy szpital powstanie w Krakowie - Prokocimiu:

Mapa Targeo

Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości