Można pod dachem, można na polu. Byle grać

TVN24

28 finał WOŚP coraz bliżejtvn24
wideo 2/3

Kto chce wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy może to zrobić na naprawdę wiele sposobów. Jest coś dla fanów pluskania się w lodowatej wodzie, dla miłośników gier planszowych oraz dla właścicieli psów – nie tylko tych grzecznych. Jak z Orkiestrą gra w tym roku Kraków?

TVN DISCOVERY POLSKA JEST GOSPODARZEM I PARTNEREM 28. FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.

Po Krakowie będzie chodziło kilkanaście tysięcy wolontariuszy, a w wielu punktach stacjonarnych już od kilku dni stoją puszki na datki – więc, kto będzie chciał taką puszkę znaleźć, z pewnością mu się uda. Ale sposobów na wsparcie Orkiestry (i świetną zabawę przy okazji) jest dużo więcej.

Dla fanów sportu

WOŚP gra, by miliony młodszych i starszych pacjentów mogły cieszyć się dobrym zdrowiem. Nic dziwnego więc, że imprezie towarzyszy tak wiele wydarzeń sportowych. Od soboty w Galerii Krakowskiej będą stały profesjonalne egometry wioślarskie, w których każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Jedyny warunek to "wrzuta do puszki" – i już można zrobić sobie przerwę od intensywnych zakupów.

Do zabawy włączyła się też Galeria Serenada – przez całą sobotę na jej terenie będą trwały "okołowośpowe" wydarzenia. Będzie można wylicytować profesjonalną poradę dietetyczną, posłuchać ratowników WOPR i obejrzeć pokazy udzielania pierwszej pomocy oraz pokazy tańca. Na koniec wystąpi polski boysband 4Dreamers. Całe wydarzenie poprowadzi Michał Rusinek.

Orkiestra pamięta też o biegaczach – o 12:00 zacznie się Bieg Wielkich Serc, a o 17:30 bieg Policz Się z Cukrzycą. Morsowanie? Jak najbardziej! Pluskanie w lodowatych wodach Zalewu Bagry zaczyna się w niedzielę o godzinie 11 w Klubie Żeglarskim Horn Kraków (ul. Kozia 22). "Wiatr w Żagle zaniósł w tym roku naszą fantazję do dzikiej Afryki! Przebieramy się za lwy, tygrysy, słonie, małpy, rdzennych mieszkańców Czarnego Lądu, a nawet za palmy!" – czytamy w opisie wydarzenia.

WOŚP łagodzi obyczaje

Orkiestra jest przede wszystkim orkiestrą – w sobotę i niedzielę nie zabraknie więc wydarzeń muzycznych. W sobotę o godzinie 11 w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego Diecezja Południowa w Krakowie na ulicy Lubelskiej 25 wystąpią Ola Voitenko i Mariusz Zawierucha, a cały dochód zostanie przeznaczony na WOŚP.

W sobotę o 20:00 w Teatrze Barakach przy ul. Paulińskiej wystąpi grupa Sublokator, a następnego dnia w Nowohuckim Centrum Kultury będzie można posłuchać grup, solistów i zespołów artystycznych działających w tym ośrodku.

Fani metalowych klimatów spotkają się w niedzielę w Garage Pubie przy Piłsudskiego, a fani szant w legendarnym Starym Porcie przy ul. Jabłonowskich.

I nie tylko

Orkiestra pamięta też o właścicielach czworonogów. To dla nich w niedzielę od godziny 9 będzie się odbywał dogtrekking – czyli grupowy spacer z psami. Start przy kamieniu papieskim na Błoniach. A jeśli psiak przed udziałem w takiej imprezie potrzebuje małego szkolenia, to takie też się odbędzie – w niedzielę rano, na placu Psiej Eskadry w południowym Krakowie.

W Domówce przy ulicy Miodowej będzie można wylicytować gry planszowe (i inne fanty), a w kinie Agrafka zobaczyć film "Parasite". Po Krakowie przez niemal cały dzień będą też kursowały wycieczki tematyczne, prowadzone przez licencjonowanych przewodników.

Nie mogło też zabraknąć Motoorkiestry – Stowarzyszenia Motocyklistów "Grupa Południe" zaprasza przed centrum handlowe M1 od godziny 11 w niedzielę. „Jak tylko warunki pogodowe pozwolą to pod sceną zobaczycie Farrari 458 Italia” - zdradzają organizatorzy. Wylicytować też będzie można przejażdżkę tym cackiem.

O wszystkich wydarzeniach związanych z 28. Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można przeczytać na stronie www.wosp.org.pl

WOŚP po raz 28.

Finał WOŚP to jednodniowa zbiórka publiczna. W poprzednich 27 edycjach fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie polskiego systemu ochrony zdrowia ponad miliard złotych.

Hasło 28. Finału brzmi: "Wiatr w żagle. Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Zebrane środki zostaną przeznaczone "na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to organizacja pozarządowa ciesząca się - według badań przygotowanych przez firmę IQS i Centrum Badania Opinii Społecznej CBOS - największym zaufaniem społecznym w Polsce. Od 1993 roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zgromadzone w ten sposób środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze - przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce - najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków